Sağlıklı uyku alışkanlığı için birkaç ipucu

• Belirli bir uyku öncesi rutini oluşturun: Rutinler, çocuk gelişiminde çok önemlidir. Her gün belirli olayların, belirli sırada gerçekleşmesi bebekler için tahmin edilebilirliği artırır ve daha kolay uyum sağlamlarına yardımcı olur. Banyo, masal okuma, ninni gibi bebeğinizin uyku öncesinde yapmaktan keyif aldığı, uyumasına yardımcı olan bir etkinlik seçebilirsiniz. Böylece her akşam uykudan önce bu rutini uygulayarak, bebeğinize uyku zamanının geldiğini, uykuya hazırlandığınızı haber vermiş olursunuz. Rutinlerde önemli olan, her gün aynı sırada ve tutarlılıkla sürdürülmeleridir. Düzeninizi ne kadar erken oturtursanız, bu o kadar faydalı olacaktır.
• Kendi başına uyuması için oluşan fırsatları iyi değerlendirin: Bebeğinizin kendi başına uyumayı öğrenmesi için bunu denemesi gerekir. Uykusunun çok geldiği zamanlarda onu yatağa bırakırsanız, uykuya kendi başına geçmeyi daha kolay öğrenir. Bu yüzden çok uykulu olduğu zamanları iyi değerlendirin.
• Kendi metodunuzu oluşturabilirsiniz: Literatürde yer alan, kitaplarda bahsedilen belirli bir uyku eğitimi metodunu tıpatıp aynı şekilde uygulamak zorunda değilsiniz. Farklı metotların size uygun tekniklerini birleştirerek, kendinize, çocuğunuza, evinizin şartlarına uygun bir metot geliştirebilirseniz. Bunun için bol bol deneme yapmanız gerekebilir. Herhangi bir tekniği denerken, bebeğinizin tepkilerini iyi takip edin. Bir tekniğin işe yarayıp yaramadığını anlamak için birkaç kez deneyin.
• Başka bebeklerde işe yarayan teknik, size uygun olmayabilir: Başka bir ailede ya da sizin büyük çocuğunuzda işe yarayan bir teknik bebeğinizde olumlu sonuç vermeyebilir. Çünkü her bebeğin ihtiyaçları, karakteri farklıdır. Bu yüzden sabırlı olun. Bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz ve ona en uygun olanı bulabilirsiniz.
• Her zaman geri dönüşler olabilir: Diş çıkarma, hastalık, tatil, ev içi rutinlerde değişiklik durumlarında bebeğinizin uyku düzeni değişebilir. Bu son derece normaldir. Bu dönemler atlatıldıktan sonra tekrar eski düzeninize geçmeniz mümkündür. Bunun için de önemli olan sizin kararlılığınızdır. Bebeklere sağlıklı uyku alışkanlıkları edindirmek, sabır ve kararlılık gerektiren bir süreçtir. Her bebeğin, her ailenin yapısının farklı olduğu düşünüldüğünde tek bir yöntemin doğruluğunu iddia etmek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Aileler, uyku konusunda zorlandıklarında bir uzmana danışarak bebeklerinin sağlıklı uyku alışkanlığı edinmesine yardımcı olabilirler.
Kaynak: Hürriyet Aile
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title