Yalancı gebelik hakkında bilmeniz gereken şeyler var!

“Yalancı gebelik nasıl anlaşılır? Yalancı gebelik nasıl olur? Yalancı gebelik nasıl sonlandırılır? Yalancı gebelik belirtileri nelerdir?” Yalancı gebelik hakkında merak ettikleriniz…
 
Yalancı gebelik vakalarından dolayı artık doktorlara sıkça başvuruluyor ya da bu durum tesadüfen öğreniliyor. Gerçek bir hamile gibi görünüyorken nasıl oluyor da hamile olamıyorsunuz?
 
Yalancı gebelik nedir?
Hamile olmayan bir kadının hamile olduğuna inanması ve hamilelik belirtilerini göstermesi durumuna denir. Özellikle bebek sahibi olmayı çok isteyenlerde bu durumla daha da sık karşılaşılıyor. Anne adaylarında kusma, bulantı, karın büyümesi durumları ortaya çıkıyor. Kısacası anne adayı, hamile olduğuna inanmasıyla birlikte gerçekten hamileliğin fizyolojik belirtilerini yaşamaya başlıyor. Bu belirtilerden sonra da artık hamileymiş gibi davranmaya başlıyor. Daha çok hormonal nedenlerden dolayı bu durumla karşılaşılıyor ama psikolojik etkenlerinin olduğu da söyleniyor.
 
Süt bile gelebiliyor
Yalancı gebelik yaşayan anne adayları kusma, adetlerin azalması veya tamamen kesilmesi, karın şişmesi belirtileri gösteriyor ama jinekolojik muayenelerde rahimde bir büyüme saptanamıyor. Anne adayının karnının gergin olmasının nedeni bebekten değil, gaz sıkışmasından kaynaklanıyor. Bebeğin hareketleri diye algılanan da aslında bağırsak hareketleri ve kasların istemsiz kasılmaları. Anne adayının heyecanla hissettiği bebeğinin kalp atışları ise kendisinin heyecanına bağlı tansiyon artışı. Yalancı gebelik anne adayını hamile olduğuna dair o kadar inandırıyor ki prolaktin denen süt hormonu kanda yükseliyor ve göğüslerden süt bile gelebiliyor.
 
Yalancı gebelik nasıl anlaşılır?
Yalancı gebeliğin klinik olarak normal bir erken gebelikten hiçbir farkı yok. Tüm belirtileri aynı. Ancak bu durum ultrasonda gebelik kesesinin içinde embriyonun ve kalp atışlarının olmadığı anlaşılana kadar fark edilemiyor. Yalancı gebelik size annenizden geçebilecek kalıtsal bir durum değil. Sadece yumurta ve spermlerdeki kalite düşüklüğünü gösteriyor. Artık gelişmiş ultrason cihazlarıyla bu durum tespit ediliyor ve düşük gibi tehlike yaratabilecek sıkıntılı durumlara karşı önlem alınabiliyor. Tabii düzenli periyodik kontrollerine giden, doktoruyla sürekli iletişim içinde olan anne adaylarının bu tarz sürprizlerle karşılaşması çok nadiren oluyor. Özellikle üstünde durulması gereken bir diğer noktaysa, yalancı gebeliğin öğrenildikten sonra psikolojik destek alınması. Anne adayı bebek sahibi olmayı bu kadar isterken hayal kırıklığına uğraması onda bir daha anne olamayacakmış hissini yaratabilir. Uzman desteğine ihtiyaç olabilir.
 
Yalancı gebelik nasıl olur?
‘Blighted ovum’ olduğunda (yalancı gebelik) annede yumurtlama olur. Bu yumurta babadan gelen sperm ile birleşir ve döllenir. Döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlar ve rahim duvarına tutunur. Gelişen hücreler gebelik kesesini oluşturmaya başlarlar. Buraya kadar her şey normal gebelikle aynıdır. Normal olmayan ise bu kesenin içinde embriyo olmamasıdır. Yalancı gebelik vakalarının olmasında hormonal durumların yanı sıra psikolojik etkilerinin de olduğu ve bu durumun hamile kalmayı çok istemekle bağlantısının olduğu biliniyor.
Kaynak: /hthayat.haberturk.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title