Emzirmeyi bırakmak için en uygun zaman ne?

Bebekler için anne sütü, ilk 6 ay en değerli ve tek başına yeterli bir besindir. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeleri gerektiğini söylüyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Muslu, bebeklerin emzirmeyi bırakmak için en uygun zamanın nasıl anlaşılacağı konusunda bilgi veriyor…
 
Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren, içerdiği büyüme faktörleri ile bebeklerin büyümesini sağlayan, bebeklerin sindirim sistemi için de son derece faydalı ve doğal bir besindir. Anne sütü bebekler için sadece açlığı giderme değil, aynı zamanda rahatlama, huzur bulma yöntemidir. Anne sütü emmek bebekle anne arasında duygusal bağ oluşturur. Emme sırasında oluşan tensel temas hem anneye hem de bebeğe büyük haz ve mutluluk verir. Bebekler huzursuz olduklarında emerek rahatlar ve huzur bulurlar. Bebek beslenmesinde 7. aydan itibaren önce sıvı (meyve suyu, formül mama) daha sonra yarı katı (meyve, sebze püresi, muhallebi), 8-10. aydan itibaren katı (peynir, yumurta sarısı, köfte vb.) ek gıdalar başlanarak emme sıklığı giderek azaltılır ve süresi kısaltılır. Bebekte bu değişime uyum sağlarsa önce gündüzleri anne sütüne ek olarak ek gıdalarla beslenmeye geçilir.
 
EMZİRMEYİ BIRAKMAK İÇİN UYGUN ZAMAN MI?
Bebekleri sütten kesmek için en uygun zaman her anne ve bebek için farklılık gösterebilir. Bebekleri sütten kesme zamanına, bebeği takip eden çocuk hastalıkları uzmanı ve eğer yardım alınıyorsa pedagog ile birlikte karar vermek en uygunudur. Anne ve bebek bu değişime ruhsal olarak hazır olmalı, karalı olmalı ve bebek sütten kesme eyleminden zarar görmemelidir. Bebek eğer sağlıklı, büyüme ve gelişmesi normal, kilo alımı gayet iyi ve her türlü ek gıdayı yiyorsa kesin kural olmamakla birlikte 1 yaşına kadar emzirmek ve sonra kademeli olarak emzirmeyi azaltarak 15-18. aylarda sütten kesmek uygundur. Sütten kesme eylemi sırasında bebeğin ek stresi olmamalıdır. Hastalık, taşınma, bakıcı değişikliği, ayrılık, annenin işe başlaması, diş çıkarma gibi zamanlar bebekleri sütten kesmek için uygun zamanlar değildir.
 
KADEMELİ OLARAK SÜTTEN KESME YÖNTEMİ
Bebek ek gıdalarla iyi bir şekilde besleniyor, anne memesi aramıyorsa 12. aydan sonra, önce gündüzleri emme öğünleri atlanarak sütten kesme eylemine başlanır, giderek gündüzleri hiç verilmemeye başlanır. Daha sonra geceleri emme öğünleri atlanarak bebek ek gıda veya formül mama ile kaşık, bardak veya biberonla beslenir.
 
Bebeğe anne sütü verilmeyeceği zaman bebeğin ek gıda veya formül mama ile beslenmesi baba veya aile büyüğü tarafından yapılmalı, anne memesi unutturulmaya çalışılmalıdır. Ek gıda veya formül mama ile beslendikten sonra anne bebeğini okşamalı, kucaklamalı, sevgisini, şefkatini bebeğe hissettirmeli, bebekle tensel temas kurmalı ama memeden kesme konusunda da karalı bir tutum sergilemeli. Bebeği için bu eylemin yapılması gereken ileri bir aşama olduğuna inanmalıdır.
 
Kaynak: Posta
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title