Çocuklar mahkumlardan daha az gün ışığı görüyor!

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, çocuklar mahkûmlardan daha az gün ışığı görüyor. Bu durum alerjiden kemik hastalıklarına, bağışıklık sisteminin zayıflamasından miyopiye kadar pek çok soruna yol açıyor.
 
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre çocuklar mahkûmlardan daha az gün ışığı görüyor. Bu kulağa korkunç gelse de özellikle büyük şehirde yaşayanlar kendi hayatlarına bir göz attıklarında bunun doğruluğunu görecekler. Sabah evden çıkan çocuklar okula doğru bir aracın içinde yol alıyorlar. Araçtan inip okul binasına giriyorlar. Mevsim kışsa teneffüsleri sınıfta geçiriyorlar. Akşam eve yine bir araçla gelip direkt eve giriyorlar. Sonrası bitmek bitmeyen ödevleriyle uğraşıyorlar. Yemek yiyor, TV izliyor, bilgisayar başında zaman geçirdikten sonra uyuyorlar. Bu kısır döngü hafta içi beş gün devam ediyor. Hafta sonları ebeveynlerinin keyfi yerindeyse dışarı çıkılıyor. Ancak yağmur yağıyorsa rota bir alışveriş merkezi oluyor. Böylelikle bir hafta boyunca gün ışığı görme oranını ölçecek olursak bence beş saati geçmez.
 
ALERJİ ARTIYOR
Çocukluk demek doyasıyla koşup eğlenmek, tırmanmak, atlayıp zıplamak demek değil midir oysa… Maalesef çocuklarımızın birer küçük mahkûm oldukları doğru. Daha da kötü olanı, büyükşehirlerde yaşayan biz ebeveynlerin de birer mahkûm olduğumuz. Bu da var olan yanlışı çözmek için ebeveynlerin de üzerinde güçlerin gerektiğini gösteriyor. Daha fazla yeşil alan, daha az ödev verilen ve dış alanlarda da aktivite yapılan eğitim sistemi gibi… Çocuklarımızın gün ışığından uzak yaşaması onların sağlığını da etkiliyor. Uzmanlar, çocukların gözleri, kemikleri ve bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için her gün en az iki saat gün ışığında zaman geçirmeleri gerektiğini söylüyor. Son zamanlarda alerjilerin çok yaygın olmasının sebebinin de gün ışığından uzak yaşamak olduğu belirtiliyor.
 
AVM’YE DEĞİL AÇIK ALANA
Diğer dikkat çekici noktalardan biri de daha çok iç mekânlarda vakit geçiren çocukların gözlerinde miyop hastalığının daha fazla görülmesi. Çünkü evde bilgisayar başında ya da ödev yaparak zaman geçiren çocuklar yakın bakışı kullanıyor. Bu da uzağı net görememe hastalığı olan miyopinin ilerlemesine neden oluyor. Evdeki ışık miktarı ne kadar fazla olursa olsun gün ışığının sadece yüzde 1’i kadar olabiliyor. Karanlık ortamda göz daha çok büyüdüğü için miyopi de artıyor. Gün ışığından yararlanan çocuklarda ise miyopi ilerlemesinde yavaşlama gözlemlenmiş. Tüm bu tespitler çocuğumuzla gün ışığında daha fazla zaman geçirmemiz gerektiğini gösteriyor. O halde bu hafta sonu planınızda bir alışveriş merkezine gitmek varsa rotanızı bir açık alana çevirebilirsiniz.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title