Bebeğinizle iletişim kurmanın yolları

Bebeğiniz daha karnınızdayken bile sizinle iletişim kurmaya başlıyor. Siz konuşurken ve müzik dinlerken o bunların farkında oluyor ve sizinle iletişime geçmeye başlıyor. Bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa, bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor. Çocuğunuz konuşamasa da doğduğu andan itibaren sizinle iletişim kurmak için çabalar. İletişim kurmak için gösterdiği ilk girişimleri; sizinle göz kontağı kurmaya çalışması, bakışlarınız, takip etmesi, anlamsız sesler çıkarmaya çalışması ve gülümsemesi olarak sıralanabilir.
 
25 CM UZAKTAN BAKIN
 
Siz de bebeğiniz bu girişimlerine karşılık vermek için gözlerine 25 cm uzaklıktan bakmaya çalışın, çünkü bu mesafe bebeklerin görmek için odaklanabildiği en iyi uzaklıktır.
 
TEPKİLERİNE BAKIN
 
Bebeğinizle konuşun. Onun tepkilerini seyredin ve cevaplarını bekleyin. Bebeğinizin vücut dilini anlamaya çalışın, ellerini ve kollarını her sallayışında size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir.
 
Ağlamanın bebeğinizin dil gelişimi için çok önemli olduğunu her zaman hatırlayın. Bebeğiniz konuşmaya geçmeden önceki dönemde ancak ağlayarak kendi ihtiyaçlarını karşısındakilere iletebiliyor. Bu nedenle bebeğiniz ağlarken ona cevap vermeniz bebeğinizin size güven duymasına yardımcı olacaktır.
 
Konuşması için cesaretlendirin
 
Bebeğinizin konuşma girişimlerini küçümsemeyin ve asla onunla alay etmeyin, aksine onu konuşması için cesaretlendirin. Bebeğinizle beraber resimli kitaplar okuyun. Kitap okuma aktivitesi bebeğinizle beraber yapacağınız paha biçilemez aktivitelerden biridir.
 
Kaynak: Akşam
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title