Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Kısa süre içinde bebek sahibi olacak çiftlerin en çok merak ettikleri ve araştırma yaptıkları konu hiç şüphesiz doğacak bebeklerinin cinsiyeti. Heyecanla bebeklerini kucaklarına alacakları günü bekleyen anne ve baba adayları, bebeklerinin cinsiyetinin gebeliğin kaçıncı ayında belli olacağını öğrenmek istiyor. Peki, bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
Anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin kaçınca haftada anlaşıldığı son günlerin en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Bebeklerinin cinsiyetini merak eden anne ve baba adayları, bu konu hakkındaki araştırmalarını yoğunlaştırıyor. İşte, konuya ilişkin detaylar…
 
BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?
 
Ultrasonografi yöntemi ile anne karnında bebeğin cinsiyetinin tespit edilmesi gebelik haftasına bağlı olarak mümkündür. Erken gebelik haftasında cinsiyet belirlenmesi, bakılan ultrasonografi cihazının gelişmişliğiyle de ilgilidir. Yaklaşık 13-16. gebelik haftasında cinsiyet görülebilir. Özellikle erkek bebekler erken tanınabilir. Ancak erken gebelik haftasında genital bölgede kordonun izlenmesinin yanıltıcı olabileceğini belirten uzmanlar, kız bebeklerin tespitinin bu nedenle daha geç olduğunu vurguluyor.
 
Gebeliğin ilk 12 haftası içinde bebeğin cinsiyetinin anlaşılması çok mümkün değildir. Gebeliğin 12. haftasının bitmesinden sonra vajinal ultrason ile tahmini bir cinsiyet belirleme yapılabilir. Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından sonra belli olmaktadır. Özellikle de 20. gebelik haftasından sonra bebeğin cinsiyetinin kesin olarak belirlenmesi mümkündür.
 
BEBEĞİN CİNSİYETİ NASIL ÖĞRENİLİR?
 
Bebeğin cinsiyet belirlenmesi için tıp dünyasında en yaygın kullanılan yöntemler vajinal ya da karın üstünden yapılan ultrasondur. Cinsiyet belirlemede kullanılan yöntemlerden % 100 kesin sonuç veren yöntem ise amniyo sıvısı incelemesidir. Bunun yanında kromozom incelemesi yöntemi de kesin sonuç verir.
Kaynak: Hürriyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title