Bebeğiniz çok mu uyuyor?

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Yılmaz, yeni doğan bebeklerin beslenme dışında gün boyu uyumalarının normal olduğunu söyledi.
 
Uzm. Dr. Yılmaz, yeni doğan bebeklerin, aralıklarla 24 saat içerisinde 8 kereye yakın beslendikleri ve her beslenme süresinin ortalama yarım saati bulduğunu, bunun da aslında yeni doğan bebeklerin günde yaklaşık 18 saat civarı uyumalarına tekabül ettiğini ifade ederek, “Ebeveynlerimizin bu durumda telaşa girmelerine gerek yok. Olması gereken budur” dedi.
 
UYKU SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMLİ
 
Uykunun, insan sağlığı ve yaşamı için vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yılmaz, bu vazgeçilmez ihtiyacın, bebekler için sağlıklı büyüme ve gelişme açısından üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu ifade etti. Yımaz, şöyle dedi: “Bebekler ne kadar uyumalıdır? Çok uyumaları veya az uymaları normal midir? diye sorular almaktayız. Bebekler büyüdükçe uyku gereksinimleri azalmaktadır. Yine bebeklerde uyku konusunda bilinmesi gereken bir mesele de bebeklerin gece uykusuna ihtiyaçları olduğu kadar gündüz uykusuna da ihtiyaçları olduğudur. Aslında yetişkin bir insanın dahi gündüz en az yarım saat uyuması sağlık açısından faydalıdır.”
 
UYKU SAATLERİNDE GÜNLÜK DEĞİŞMELER OLUR
 
Uzm. Dr. Yılmaz, yeni doğan bebeklerde uyku saatlerinde günlük değişmeler görülebileceğini de hatırlatarak, “Örneğin bebekte gaz sancıları varsa, bebek hasta ise bir yeri ağrıyorsa ya da aç ise daha az uyuyacaktır. Bunun yanında, ilaç alan bebekler bazı ilaçların etkisi nedeniyle normalden fazla uyuyabilir. Yani bebek genelde kaç saat uyumaktadır, buna bakılmalı ve çok fazla veya çok az uyuyorsa durumu bir doktora danışmalıdır.
Kaynak: Akşam
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title