Anne karnındaki bebek gülümser mi, ağlar mı, üşür mü?

Mide bulantısı, sırt arısı, aş erme ve daha pek çoğu hamileliğin belirtilerinden… Peki doğmamış bir bebek anne karnında ağlayabilir mi?
 
Belirtilerin hepsini yaşıyorsunuz ancak hamileliğin vücudunuza etkisini biliyor musunuz? İşte hamilelik ve yeni doğanlar hakkında az bilinen gerçekler…
 
Ayaklar büyür mü?
 
Hamilelik sırasında kadının sadece bel ve göğüsleri değil ayakları da büyür. Bunun birkaç nedeni vardır: Vücutta aşırı sıvı birikimi, hormonal değişikliklerden dolayı yumuşama, artan ağırlık nedeniyle ayaklarda basınç oluşması.
 
Bebeğin parmak izi ne zaman oluşur?
 
Bebeklerin parmak izleri, ortalama olarak 10. ve 19. haftalar arasında oluşur. Oluştuklarında da, hayatlarının sonuna kadar değişmez.
 
Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti değişir mi?
 
Bebeğin cinsiyeti değişmez ama doktorun söyledikleri değişebilir. Ultrason cihazının teknik donanım konusunda yetersiz kalması ve annenin kilolu olması, bu durumun başlıca nedenlerinden.
 
Anne karnındaki bebek hıçkırır mı?
 
-16. haftada hıçkırır. Hıçkırık, genelde bebeğin nefes almaya yönelik akciğer hareketleri yapmadan önce oluşur. Nefes borusu havayla değil de sıvıyla dolu olduğundan bilinen hıçkırık sesi çıkarmaz.
 
-30. haftada diyaframını belli bir ritimle hareket ettirerek solunum hareketlerine başlayacağından bebeğini hıçkırık tutabilir. Adeta bir spazm hissedebilirsin.
 
Anne karnında bebek üşür mü?
 
Anne karnındaki bebek üşümez. Bu yanlış, kulaktan dolma bir bilgidir.
 
Bebekler anne karnında ağlar mı?
 
Bebekler, doğmadan önce bile annelerinin rahminde ağlayabilirler. Üçüncü trimesterde (üç aylık dönem) bu yeteneği geliştirirler ve genellikle annenin karnından duyulan düşük desibelli gürültüye ağlama ile cevap verirler.
 
Bebek anne karnında uyur mu?
 
Tıpkı yenidoğan gibi, fetüsler de zamanlarının çoğunu uyku geçirir. 32 haftada, bebeğiniz günün yüzde 90 ila 95 inde uyur. Bu saatlerin bazıları derin uykusunda, bazıları REM uykusunda ve bazıları belirsiz bir durumda geçiyor. REM uykusu sırasında, gözleri bir erişkinin gözleri gibi ileri geri hareket eder. Bazı bilim adamları, fetusların uyurken hayal kurduğuna bile inanmaktadırlar.
 
Bebek anne karnında gülümser mi?
 
Bebkler anne karnında ağladığı gibi gülümsemektedirler. 4D taramaları yaklaşık 26 hafta boyunca gülümseyen bebekleri başarılı bir şekilde ortaya çıkarmıştır
 
 
Kaynak: www.cnnturk.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title