Spermin en verimli olduğu saatler ve aylar

İsviçreli araştırmacılar, yaptıkları çalışma sonucunda hamile kalmak için en iyi saat ve en iyi ayları belirledi. Bilim insanları, spermin kendine özgü 24 saatlik bir biyolojik saati olduğunu ve sabahın erken saatlerinde daha kuvvetli olduğunu iddia ediyor.
 
Zürih Üniversite Hastanesi’nde yapılan araştırmaya göre bebek yapmaya çalışan çiftler sabahları 7 buçuktan önce birlikte olmalı. Ayrıca aynı araştırma Mart, Nisan ve Mayıs aylarında spermin yumurtayı döllemek için en sağlıklı boyutunda ve şeklinde olduğunu ortaya koydu. Yani hamile kalmak istiyorsanız bahar sabahları 7 buçuktan önce şansınızı denemenizde fayda var.
 
Uzmanlar yaşları 25 ile 40 arasında değişen fertilite tedavisi gören 7 bin 68 erkekten alınan semen örneklerini analiz etti. Araştırmayı yöneten Dr. Brigitte Leeners, erkeğin semen kalitesinin saatlere ve aylara göre değişiklik gösterdiğini belirtti. Sabahları alınan semen örneklerinin daha verimli olduğunu söyledi. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında sperm yoğunluğunun arttığını söylerken yaz aylarında ciddi bir düşüş olduğunu ekledi.
 
Araştırmanın sonuçları normal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için oldukça faydalı olacağı gibi fertilite tedavisi görenlere de ışık tutacak nitelikte.
Kaynak: Milliyet Pembenar
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title