Her 4 çocuktan biri fazla kilolu veya obez

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de obezite ve diyabetin önemli bir sağlık problemi olduğunu belirterek, “Yapılan araştırmalarda her 4 çocuğumuzdan birinin fazla kilolu veya obez olduğu görülmektedir. Kronik hastalıklar konusunda en önemli sorunlarımızdan biri de diyabettir. Diyabet sıklığında OECD ülkeleri arasında maalesef 2’nci sıradayız. Diyabette artış eğilimini Türkiye Diyabet Kontrol Programı ile 2025’e kadar durdurmayı hedefliyoruz” dedi.
 
‘BEBEK ÖLÜM HIZI DÜŞTÜ’
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. Fahrettin Koca, bakanlığın 2018 yılı için 37 milyar 914 milyon TL olan bütçesinin 2019 yılında yüzde 28,7 artışla 48 milyar 783 milyon TL olarak planlandığını bildirdi.
 
Fahrettin Koca sunumunda bebek ölüm hızının düştüğünü belirterek “Sağlıkta gelişmişlik endekslerinden olan anne ölüm oranı 100 bin canlı doğumda 64’ten 14,6´ya, bebek ölüm hızı bin canlı doğumda 31,5 ten 6,8´e düşmüş, doğumda beklenen yaşam süresi ise 72,5´ten 78´e çıkmıştır. Yaşam süresinin uzaması yaşlı nüfus oranını artırmaktadır. Bu, birey başına sağlık hizmet maliyetini yükseltmektedir. Ayrıca kurumlarımızda verilen, bilinen sağlık hizmetlerinin yanında hastalıkları nedeniyle evlerinden çıkamayanlara evlerinde verilen sağlık hizmeti, son dönem hastaları için palyatif bakım gibi yeni sağlık hizmetleri türlerinin de planlanması gerekmektedir.
 
YAŞAM SÜRESİ 72’DEN 78’E ÇIKTI
 
 
Doğumda beklenen yaşam süresi 2002´de 72,5 yıl iken günümüzde bu beklenti 78 yıla çıkmıştır.1990 yılından bu yana yürütülen ısrarlı çalışmalarla, dünyada çocuk ölüm hızını en hızlı düşüren üçüncü ülkeyiz. 2002´den sonra bu düşüş çok daha belirgin hal almıştır. Tek bebeğimizin bile önlenebilir bir sebepten kaybedilmesini istemiyoruz. Sağlık sisteminin gelişmişliğini gösteren en temel göstergelerden birisi bilindiği gibi anne ölüm oranıdır. Gebelerimizin yakın takibi, özellikle riskli gebeliklerin yönetimi ve doğumların sağlık kuruluşlarında yapılması ile annelerimizin ölüm oranını 100 binde 64´ten 14,6´ya indirdik” diye konuştu.
 
‘2019’DA KORUYUCU HİZMETLERE 18 MİLYAR 66 MİLYON TL BÜTÇE’
 
Fahrettin Koca, koruyucu hizmetlere ilişkin şu bilgileri verdi:
 
“Koruyucu hizmetler her zaman önceliğimiz olmuştur. Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri için ayrılan bütçe 2002-2018 döneminde 3 kat artarak yaklaşık 14 milyar TL´ye ulaşmıştır. 2019 için bu konuda ayrılan bütçe miktarı 18 milyar 66 milyon TL´ye çıkarılmaktadır. Genişletilmiş bağışıklama programı çerçevesinde 13 antijen ile en geniş aşılama programı uygulayan ülkeler arasındayız. Nüfus büyüklüğüne oranla aşılama başarısında dünya lideriyiz. Aşılama konusunda yıllardır süregelen ısrarlı politikamızı sürdürme kararlılığındayız.”
 
‘ 4 ÇOCUĞUMUZDAN BİRİNİN FAZLA KİLOLU VEYA OBEZ OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR’
 
Fahrettin Koca, obezitenin Türkiye’de de önemli bir sorun olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:
 
“Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi obezite ülkemizde de önemli bir sorun halini almıştır. Obezitedeki artış eğilimini durdurmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Maalesef çocuklarımızda da obezite sıklığı artmaktadır. Yapılan araştırmalarda her 4 çocuğumuzdan birinin fazla kilolu veya obez olduğu görülmektedir. Obezite merkezlerinin standartlarını belirledik, yeni merkezler açarak mücadeleyi yaygınlaştırıyoruz.
 
Mevcut 34 Obezite Merkezi’ne 2019 yılında 30 tane daha eklemeyi hedefliyoruz. Obezite Merkezleri Bilim Komisyonu oluşturduk. Obezite Merkezleri’nin açılış, işleyiş ve yürütülmesine ilişkin ‘Usul ve Esasları’ hazırlayarak çalışacak personelin eğitimlerini tamamladık. Kronik hastalıklar konusunda en önemli sorunlarımızdan biri de diyabettir. Diyabet sıklığında OECD ülkeleri arasında maalesef 2’nci sıradayız. Diyabette artış eğilimini Türkiye Diyabet Kontrol Programı ile 2025´e kadar durdurmayı hedefliyoruz.”
Kaynak: Sözcü
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title