Çocuk odası evin güney cephesinde olmamalı

Evin güney kısmında bulunan odalar yaz aylarında çok sıcak olabildiği için çocuk odası olarak önerilmez. Çocuk odası, evin kuzey doğusunda veya kuzey batısında olmalı.
 
Çocuklarınızın sağlıklı olması için sağlıklı bir ortamda yaşamaları gerekiyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller; sağlıklı evin püf noktalarını anlattı:
Evinizi döşerken, çocuğunuza oda hazırlarken her şeyden önce sağlıklı malzemeler seçmeye özen gösterin. Günümüzde kimyasalların yoğun ve bilinçsiz kullanılması nedeniyle evde kullandığımız mobilyalar, halılar, mutfak eşyaları bile sağlığımızı ciddi bir şekilde tehdit edebiliyor.
Her şeyden önce kullanılan tüm malzemeler, sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olarak seçilmeli. Yer döşemesinde tahta; çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür. Bu nedenle yıkanması veya silinmesi kolay parke gibi döşeme türlerini tercih etmekte fayda var. Ancak parke seçerken de bunların sağlığa uygun olup olmadığına dikkat edin, tercihinizi ona göre yapın.
 
HALI YERİNE KİLİM
Yere halı serilmesi de bazı sakıncalar doğurabilir. Halı; toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir. Ayrıca halı ve halı türü malzemeler; odadaki nemi de emerek, alerjik bünyeli aile bireyleri için nefes almayı güçleştirebilir. Halılar, yıkanabilir kilimlerle değiştirilebilir. Ayrıca kilimleri sık sık vakumla temizlemekte fayda var.
 
SADE VE AÇIK RENK PERDE
Özellikle yatak odalarında büyük metal mobilyalar bulundurmamaya özen gösterilmeli. Yapılan araştırmalara göre; metal malzemeler manyetik alan üreterek, insan organizmasını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Dolayısıyla odadaki metal eşyalar, kişinin kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor.
Evdeki önemli bir diğer konu da perdelerdir. Perdelerin mümkün olduğunca sade ve açık renk olmasına dikkat edin. Açık renk olması kişiyi dinlendirir. Sade olması da hem dinlendirici bir atmosfer yaratır, hem de temizlenmesi açısından kolaylık sağlar, mikrop ve polen tutma riski de azalır.
Yine yatak odalarındaki mobilyaların; ağaçtan yapılmış ancak toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyalar olmasını tercih edin. Özellikle de bebek ve çocukların odasında, mobilyalarda sivri çıkıntılar olmamasına özen gösterin.
Sağlıklı olmayan boyalar ve maddeler, sağlık açısından tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu ürünlerin alerji, uzun
sürede kanser, astım ve kronik bronşit yapıcı etkileri vardır.
 
EVİ SIK SIK HAVALANDIRIN
Evde beslenen hayvanlar da önemli bir alerji nedenidir. Hayvanların tüyleri, dışkı, idrar, salyaları ve beslenmelerinde kullanılan mamalar; alerjiye neden olabilir. Ev hayvanlarınızı yatak odanızdan ve alerjik kişilerin uzun süre vakit geçirdikleri yerlerden uzak tutun. Ev hayvanlarınıza dokunduktan sonra ve besledikten sonra ellerinizi yıkayın.
Evin güney kısmında bulunan odalar; özellikle yaz aylarında çok sıcak olabildiği için çocuk odası olarak tavsiye edilmiyor. Bunun yerine çocuk odasının evin kuzey-doğusunda veya kuzey-batısında olması uygun görülüyor. Bu sayede odası, günün en ferah saatlerinde (güneş doğarken ve batarken) güneş görebiliyor.
Ayrıca temizlik yaparken de mutlaka evinizi havalandırmanız gerekir. En önemli noktalardan biri budur. Temizlik yaparken çıkan tozlar, kullanılan temizlik maddelerinden (özellikle tuz ruhu ve çamaşır suyu) soluduğunuz bazı içerikler sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle hava çok soğuk bile olsa tüm pencereleri temizlik bitene kadar açık bırakın.
 
BEBEĞİNİZİ RADYASYONDAN KORUYUN
Yapılan araştırmalara göre; ideal bir bebek odasının 12-15 metrekare ve en az bir penceresinin olması daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlıyor. İçeri güneş girmeyen ve hava değişimi olmayan odalar, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.
 
CEP TELEFONUYLA UYUMAYIN
Her sabah evimizi 5-10 dakika havalandırıp, gece boyunca biriken, başta radon olmak üzere kanserojen gazlardan kurtulmamız lazım. Radon gazı, akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden birisidir. Özellikle hiç sigara içmeyen insanlarda görülen akciğer kanserlerinden sorumlu olabilir.
Küçük ev aletlerinin ciddi elektromanyetik radyasyon yaydığını unutmayın.
Gece yatarken odanızda kablosuz modem, cep telefonu bulundurmayın.
Isıtıcıların yatağınıza en az 2 metre uzaklıkta olmasına dikkat edin.
Mümkünse evinizin, baz istasyonları ya da yüksek gerilim hatlarından uzakta olmasına dikkat edin.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title