Helikopter ebeveynliği bırakmak için 9 iyi sebep!

Çocuğunuz parkta salıncağını kaptırdığında ufak arkadaşıyla orta yol bulmasına izin vermek yerine duruma hemen el koyuyor ya da zarar görmesinden korktuğunuz için risk almasına izin vermiyor musunuz? Çocuklarınızın sizin gibi değil sadece kendileri gibi olmasına izin vermek için işte en güzel 9 sebep!
 
O zaman siz de yüksek ihtimalle bir ‘helikopter’ ebeveynsiniz. Çocuğunuz için her ne kadar en iyisini isteseniz de bazen çok kontrolcü olmak ve hatta bazı durumlarda manipülatif davranış biçimlerine kadar gitmek aslında çocuğunuza yarar değil zarar getiriyor olabilir. Farkında olmadan kendi ebeveynlerinizden taşıdığımız davranış döngülerini çocuğunuza yansıtmak, kendi olmak istediğiniz şeyi ona aktarmak, çocuğunuza yapacağınız en büyük kötülük olabilir. Çocuğunuzu kontrol etmeden, koruyarak onların kendileri olmalarını sağlamak ise onlara vereceğiniz en büyük hediyedir.
 
Tecrübe her zaman için en iyi öğretmendir.
 
Her çocuğun kendine has bir yolu vardır. Yol gösterilmeye tabii ki ihtiyaç duyarlar ama onlar doyumsuzluk yaşadığınız hayatınızı daha anlamlı kılmak ya da minik ‘siz’ olmak için dünyaya gelmediler. Kendilerini keşfetmelerine izin vermek, sizinle de daha yakın bir ilişki kurmalarını sağlar. Onlar en nihayetinde sadece çocuktur ve bir yetişkin gibi düşünemezler. Belki de 20’lerinin sonuna kadar sabırla beklemekten, onları sevmeye devam etmekten ve onların arkasında durmaktan başka şansınız yoktur. Her şeyin başı sevgiden geçer. İleride onlarla iyi bir ilişkiniz olsun istiyorsanız bunu şimdiden gerçekleştirmelisiniz. Onları sevmelisiniz. Sevgi içinde sınırlar koymadan öğretmeyi, farkındalığımızı onlarla paylaşmayı, onlara karşı kabul edici olmayı barındırır.
 
Kendi kendine öğrenmeleri çocuklarınızın özgüvenli olmasını sağlar.
 
Ebeveynler olarak çocuklarımıza vereceğimiz en önemli hediye, onların kendi pırıltılı dünyalarını keşfetmeleri için güvenli bir evren yaratmaktır. Onları neyin mutlu ya da başarılı kılacağına karar vermek yerine onların ruhundan anlamak doğru olandır.
 
Çocuklarınız sizin bir uzantınız değildir.
 
Eğer çocuklarınıza sizin bir uzantınız ya da vücudunuzun bir parçasıymış gibi davranırsanız günün birinde fena halde başarısız olacak ve bunun için de sizi suçlayacaklardır. Bunun yerine kendi hayatlarını yaratma gücünün kendi ellerinde olduğunu onlara öğretmek ve kendi dünyalarını şekillendirmelerine izin vermeniz gerekir. Eğer çocuklarınızı oldukları gibi kabul ederseniz onlara kendileri oldukları için gurur duymaları şansını da tanımış olursunuz. Onlara bazı değerleri öğretebilirsiniz ancak kaderlerini kontrol etmeye çalışmak oldukça yanlıştır.
Sizin gözetiminizde hatalar yapmasına izin vererek onu güvenini kazanırsınız.
 
Ebeveynler çocuklarına kendi istedikleri gibi biri olmalarını telkin ederek aslında onlara ‘Sen yeterince iyi değilsin.’ mesajı veriyor. Çocuklarının daha iyi ya da başarılı bir geleceği olması için bunu yaptığını savunan helikopter ebeveynler, aslında çocuklarının gözlem yeteneğine balta vurup onların özgüvenini zedeliyor.
 
Hayatın gerçeklerini sizin korumanız altında test etmeleri, sizi daha derinlikli bir öğretmen haline getirir.
 
Her çocuk aslında sizin gözlerinizdeki mutluluğu görmek için uğraşır. Çocuğunuz 5 yaşında da olsa 25 yaşında da olsa, ona hayatı iyisiyle kötüsüyle kendisinin tecrübe etmesi gerektiğini öğretmek, onu sonraki hayal kırıklıkları ile baş edebilecek güçte bir insan yapar. Aynı zamanda hayatı kendi tecrübeleri ile gerçekten öğrenmesini sağlar.
 
Çocuğunuz ve siz birbirinize bağlısınız, bağımlı ya da tutsak değil.
 
Çocuklarımıza dikkat etmek ile onları baştan aşağı düzeltmeye çalışmak aynı şey değildir. Çocuklarınıza kendi bakış açılarını geliştirmeleri için şans vermelisiniz. Büyüme sürecinin bir parçası da, hatalar yapmak ve acı çekmektir. Eğer bu süreci çocuklarımızdan almaya kalkarsak, onları hayatın en değerli derslerinden de mahrum bırakmış oluruz.
Öğrenmenin sonu yoktur ve siz de çocuğunuzla beraber yeni şeyler öğrenebilirsiniz.
 
Bazen eskiden sizin de onlar gibi bir çocuk olduğunuzu ve hayat denen bu yolculukta asla bir limana ulaşmak olmadığını hatırlamak gerekir. Siz de aynı yollardan kendi tecrübelerinizle geçtiniz onlar da geçecek. Ayrıca onlar sayesinde siz de hayat yolculuğunun içinde artık yeni bir gemide seyretmeyi sürdürüyorsunuz. İzleyin ve yolculuğun tadını çıkarın.
Çocuklarının risk almasına izin veren ebeveynler, onlara koşulsuz sevgiyi de öğretmiş olur.
 
Çocuklarının kendi hayallerini gerçekleştirmesini bekleyen ebeveynler ise aslında onların kendilerini ifade etme yönündeki becerilerini kısıtlamış olur. Çocukların kendilerini keşfetmeleri için risk almaya da ihtiyaçları vardır. Ayrıca ebeveyn olarak çocuğunuzun sizin hayal dahi edemeyeceği şeyleri yapmasını izlemekten daha tatmin edici bir duygu olamaz. Çocuklarınıza kendileri olmaları için izin vermek onlara kendilerine has özelliklerini ifade etme özgürlüğü tanır.
 
Çocuğunuza kendi hayallerinizi empoze etmeyi bırakmak, onun kendini ve sizi daha çok sevmesini sağlar.
 
Niyetiniz iyi dahi olsa, çocuğunuzu ‘hayal ettiğiniz kişi’ olması için şekillendirmeye çalışmak onları başkalarının görüşlerinin daha önemli olduğu bir dünyaya hazırlamak demektir. Olduğu gibi kabul görmüş olan bir çocuk başkalarının görüşleri doğrultusunda hareket etmez.
Kaynak: www.cnnturk.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title