Doğacak çocuğun göz rengi seçilebilecek! 

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir doğum kliniği, bazı modern genetik izleme tekniklerini kullanarak anne ve babaların doğacak çocuklarının göz rengini seçmesine olanak veriyor.
 
Göz rengini ebeveynlerin isteğine göre seçebiliyorlar
Wall Street Journal’da yayınlanan bir habere göre, Fertility Institutes isimli bir klinik, genetik hastalıkların tespiti için embriyoları test etmekte kullanılan teknolojiyi göz rengi tespit etmek için kullanıyor. Bu yöntemle birlikte ebeveynlerin istedikleri tercih ettikleri göz rengine sahip olma ihtimali en yüksek embriyolar seçilebiliyor.
 
Yöntem mevcut kalıtsal sınırların ötesine geçemiyor. Örneğin anne ve babanda çekinik durumda da olsa ailelerinden aldıkları renkli göz geni bulunmuyorsa bu yöntem sihirli bir şekilde çocuğun göz rengini değiştiremiyor. Ancak çiftin 6’da 1 oranda da olsa nadir göz rengi şansı varsa, ailenin istediği bir embriyoya denk gelene kadar test devam ettirilebiliyor.
 
Embriyo seçimi etik açıdan sorunlu bir uygulama mı?
Henüz doğmamış bir çocuğu göz rengine göre tercih etmek veya etmemek ahlaki açıdan hassas bir konu. Bunun devamında diğer öjenik (insan nüfusunun genetik kalitesinin iyileştirilmesini hedefleyen) uygulamaların önü açılabilir.
 
Bugün bir klinik çocuğun göz rengini seçmeye olanak tanırken; yarın embriyoların saç rengi, boy, zeka ve diğer özelliklere göre seçilmesinin önü açılabilir.
 
Bebeklerin adeta tasarlanmasına ilişkin bu uygulamalar hakkında toplumun karar vermesinin tartışmalı bir süreç olacağı düşünülüyor.
Kaynak: www.gidahatti.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title