Çalışan anneler, çocuğunuza pahalı hediyeler almayın!

Doğumdan sonra iş hayatına dönmek zorunda olan anneler, bebekleri için endişelenebiliyor. İşe başlamak için en doğru zamanın ne zaman olduğu, kreşe başlama yaşı gibi konular, annelerin kafasını meşgul ediyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Balgöz Ergül, çalışan annelere şu tavsiyede bulunuyor: “Her annenin işini bırakarak 3 yaşına kadar bebeğine bakması mümkün değil. Bu sebeple çalışmak zorunda olan bir annenin suçluluk duymasına sebep olmamak gerekir. Anne, bebeği ile güzel zaman geçirdiğinde ilerleyen yaşlarda bunun karşılığını alacağını bilmelidir.”
 
MUTSUZLUK ÇOCUĞA DA YANSIR
Annenin iş hayatına dönme zorunluluğu, güvenilir bir bakıcı bulamama, erken dönemde bebeklerin kreşlere alınmaması gibi sebeplerle anne ile bebeği çok erken ayrılmak zorunda kalabiliyor. Çoğu anne bu dönemde fazlasıyla zorlanıyor ve genelde yoğun suçluluk duygusu yaşıyor. Çocuk bakımını düzenleme ve işe geri dönme konusundaki kararlarınızı belirleyecek katı kurallar yoktur. Bu konuda en iyi çözümün ne olduğu, aileden aileye farklılık gösterebilir. Önemli olan; annenin bebeğiyle kurduğu bağın güçlü olmasıdır. Anne işten eve döndüğünde bebeğiyle ilgilendiği ve oyun oynadığı bir zaman geçirmelidir. Bu dönemde her şeyin anneden beklenmesi doğru değildir. Çalışma hayatında aktif olan bir kadının uzun süre evde oturması; kendini işe yaramaz hissetmesine, sosyal ve duygusal anlamda tatminsizlik yaşamasına sebep olur. Bunun sonucunda yaşanan gerginlik ve mutsuzluk çocuğunuza da yansır. Suçluluk duygusundan kurtulmak için işlerinizi planlamalı, çocuğunuza zaman ayırmalı ve bu zamanı en verimli şekilde değerlendirmelisiniz. Bazı anneler suçluluk duygusundan kurtulmak için sürekli olarak maddi şeylerle bu açığı kapamaya, aşırı ilgi göstermeye, çocuğun her isteğini yerine getirmeye çalışır. Bu tür davranışlar çocuğun duygusal gelişimini olumsuz etkiler.
 
AĞLAMASINI SORUN ETMEYİN
Çocuğunuz, onu kreşe ya da bakıcıya bırakıp işe gittiğinizde değil, hatalı davranışlar gösterdiğiniz zaman olumsuz etkilenecektir. Çocuğunuz, onu kreşe bırakırken veya siz evden ayrılırken bir süre arkanızdan ağlayabilir. Bu çok doğal bir davranıştır; bunun üzerinde fazla durmamaya gayret edin. Her annenin işini bırakarak bebeğine bakması mümkün değildir. Yasalarımız anneye doğumdan önce iki ay, doğumdan sonra iki ay dinlenme süresi tanır. Çoğu anne, doğum öncesi dönemde çalışmaya devam ederek, doğum sonrası dönemi uzatmayı tercih eder. Bu süreyi uzatmak anne sütü ile beslenme süresi açısından tercih edilebilir. Bebeğin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi önemlidir.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title