Anne karnındayken bebekler nelerden hoşlanır?

Hamileliğiniz boyunca yaptıklarınızın bebeğinizi ne kadar çok etkilediğini biliyorsunuz. Peki bebeğiniz en çok neleri yapmanızdan zevk alıyor biliyor musunuz?
 
Kahkahanızı duymaktan
 
Kendinizi mutlu hissettiğiniz zaman hormonlarınız harekete geçer ve bu da karnınızdaki bebeği olumlu yönde etkiler. Ayrıca incelenen ultrasonlara göre anne kahkaha attığında bebek de içerde hareket etmeye başlıyor.
 
lık duş almanızdan
 
Bebek anne karnına dayanacak kadar büyüdüğünde dışarıdaki sıcaklık değişimlerinin de farkına varabilir. Bu sebeple aldığınız ılık duşlar onların rahatlamasına yardımcı olur. Fakat unutmayın ki çok sıcak suda duş almak bebeğiniz için rahatsız edicidir.
 
Karnınızın okşanması
 
Bebeğinizin dokunma algısı 8. haftada gelişmeye başlar ve 20. haftada dışarıdan karnınıza olan temasları algılayacak kadar büyümüş olur. Bu noktada baba adayıyla beraber karnınızı okşamak ve aynı anda rahatlatıcı müzikler dinlemek bebeğinizi çok mutlu edecektir!
 
Düzenli egzersiz
 
Düzeli olarak egzersiz yapmanız bebeğinizin kalp gelişimi açısından çok önemlidir. Hamilelikte genellikle en çok yürüyüş yapmak önerilse de hangi egzersizin daha doğru olacağı konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 
Sizin ve sevdiklerinizin sesi
 
25-26 haftalık bir bebek dışarıdan duyduğu seslere tepki verebilir. Sizin sesiniz en yakın ses olduğundan dolayı da sesinizi ayırt etmeye başlar. Bu noktada bebeğinizle konuşmak veya ona bir şeyler okumak iyi olabilir. Ayrıca sevdiklerinizin sesini duymak da -özellikle babanın- bebeğinizi mutlu eder.
 
Müzik dinlemek
 
Müzik sesi bebeğinizi algılarını harekete geçirir ve beyin gelişimi için önemlidir. Ayrıca güzel bir müzik dinlerken mutlu olmanız bebeğinizi de mutlu eder.
 
Dinlenmek
 
Siz dinlenmeye başladığınız zamanlarda bebeğiniz karnınızda hareket etmeye başlar. Böylelikle yeni hareketler dener ve gelişir.
 
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title