Hamilelik sürecine babayı dahil etmenin 9 yolu

Babayı hamilelik sürecinin bir parçası haline getirmek, doğum öncesi kurulan bağın çok önemli bir parçasıdır.
 
Bazı erkekler gerçekten tüm sürecin parçası olmayı isterler, ama bunu nasıl yapacaklarını bilemezler. Bazılarıysa bebek doğduğunda orada bulunmayı yeterli bulur. Eğer sizin partneriniz hamilelik sürecine dahil olmak istemiyorsa bu onun seçimidir. Ama belki de bu yazı, neden hamilelik sürecinin bir parçası olmasının ne kadar mükemmel ve eşsiz bir duygusal deneyim yaşamasını sağlayacağı konusunda ikna eder.
 
Bebekle konuşmak
Doğmamış çocuğunuzla konuşmak bir babayı hamilelik sürecine dahil etmenin harika yoldur. Başlangıçta biraz tuhaf gelebilir ama karnınız büyüdükçe ve bebek geliştikçe, bebeğinizin sizin sesinizi algılayıp reaksiyon gösterdiğini göreceksiniz. Babayı bu tecrübe için cesaretlendirin!
 
 Bebeğe dokunmak
Hamileliğiniz sürecinde bebeğinizin benzer dokunuşları ayırt edebildiğini göreceksiniz. Bebeğiniz hareket halindeyken elinizi karnınızın üzerinde bir noktada bulundurduğunuzda tekmelerini hissedebilirsiniz, aynı zamanda hareketlerini gözle görmek de mümkün. Bu işten hem baba hem de bebek oldukça keyif alacaktır!
 
Doğuma hazırlık derslerine beraber katılmak
Eğer çocuk yetiştirmek ya da doğuma hazırlık için bir kursa katılmayı düşünüyorsanız, partnerinizi birlikte katılma konusunda cesaretlendirin. Özellikle de sizi doğuma ve doğum sonrası bebek bakımına hazırlayan kurslar her ikiniz için de oldukça verimli olacaktır. Partneriniz sürece dahil olduğu için mutlu olurken siz de gelecek için yatırım yapmış olacaksınız. Sizinle aynı bilgilere sahip olduğu için bebeğinizle tek başınıza ilgilenmek zorunda kalmayacaksınız!
 
Çiftler grubu oluşturmak
Bu bazı çiftler için rahatsız edici görünse de aslında oldukça önemli bir yerde durmaktadır. Bunu bütün çiftlerin davetli olduğu bir partiye dönüştürün. Kadınların da erkeklerin de hoşlanacağı ordövrler hazırlayın ve bütün partnerlerin dahil olacağı oyunları araştırın. Gelen hediyeleri açmak ve aynı teşekkür notlarını yazmak çok uzun zamanınızı almayacaktır.
 
Bebeğin adını koymaya yardım etmek
İşte babayı hamilelik sürecinize gerçekten dahil etmenin en güzel yolu. Çocuğa bir isim seçmek oldukça önemli bir iştir. Partnerinizi birlikte akıl yürütmeye ikna edin. Bazı ebeveynler isim konusunda anlaşmazlığa düşerler. Birbirinizin önerilerini kesin bir şekilde reddetmeden önce üzerinde iyi düşünün.
 
Doktor randevularına beraber gitmek
İş saatleri ya da başkaca gerekçelerle tüm randevulara beraber gidemeyebilirsiniz, ama mümkün olduğunda doktor randevularına partnerinizle birlikte gitmek ikiniz için de oldukça farklı ve heyecanlı bir deneyim olacaktır. Bebeğin ilk kalp atışını duymak ya da ilk ultrasonunuz gibi kesinlikle kaçırmak istemeyeceği randevular olacaktır. Hem yanınızda olup size destek vermek hem de bebeğiniz ve sizin sağlığınız hakkında doktorunuzdan duyacakları ya da ona soracakları ile hamilelik sürecinin bir parçası olduğunu hissedecektir.
 
Bebeğiniz için beraber alışveriş yapmak
Birçok kadının bildiği gibi erkekler genelde alışverişten keyif almazlar ve parçası olmayı istemezler. Ama bebek alışverişi farklı olabilir! Önerimiz bebek odası dekorları ve bebek kıyafetlerini arkadaşlarınızla ya da size eşlik edebilecek başka kişilerle almanız ve partnerinizle yapacağınız alışverişe bebek odası mobilya takımı, bebek eşyaları ve odanın duvarlarını hangi renge boyayacağınızı bırakın. Erkekler bunlardan daha çok keyif alırlar.
 
 Bebeğinizin geleceği için bir şeyler yapmak
Bebeğiniz için bir banka hesabı açarak işe başlayın. Onu okula göndermek, onun için bir araba almak ya da sadece birikimle hayata başlamasını sağlamak için bunu yapın. Bebeğinizle ilgili düşüncelerini ve geleceğine dair dileklerinizi ve yaşadıklarınızı yazın. Ebeveynlere bir şey olması durumunda sorun yaşamaması için yaşam sigortası yaptırın.
 
Anne için orada olmak
Belki de bir erkeğin yapabileceği en güzel şey, sadece anne için çocuğunun annesinin yanında olmaktır. Anne için yemek yapmak, evi temizlemek, ona ayak ve sırt masajı yapmak, hislerinden dolayı onu yargılamamak ya da korkularını gidermek için elinden geleni yapmak anne için çok anlamlıdır! Hatta onun ayakkabılarını giymesini sağlamak ya da tırnaklarına oje sürmek eğlenceli bile sayılabilir. Anne ne kadar az stresli olursa bu bebek için de o kadar olumlu olacaktır.
 
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title