Bebeğinize kitap okumanın 3 altın kuralı

Bebeğe kitap okumaya ne zaman başlanmalı? Bebeğinize kitap okumak ile ilgili merak ettikleriniz…
 
Yapılan çalışmalar her geçen gün daha az ebeveynin çocuğu uykuya dalmadan ona kitap okuduğunu gösteriyor. Zaman kısıtlılığından ya da stresten de olsa mutlaka çocuğunuz uykuya dalmadan ona kitap okumalısınız. O uykuya dalmadan önce beraber geçirdiğiniz saatler çok kıymetli. Çünkü bu sayede çocuklar hem okuma alışkanlığı kazanıyor hem de sizinle kaliteli zaman geçiriyor.
 
İşte o anları daha da güzelleştirecek üç püf nokta:
 
1- Güzelliği, saygıyı ve merakı seçin:
Kitapçıya gittiğinizde çocuk bölümündeki kitap sayısı karşısında şaşırabilirsiniz. Ama hangisini seçeceğinize karar vermek zor olabilir. En basit kurala göre kitapta güzellik olmalı. Resimleri güzel canlandırmalara yer vermeli. Karikatür şekillere ve abartılmış insan desenlerinden uzak durmaya çalışın. Ve de hikayede yaratıcılık, saygı ve merak gibi konular işlenmeli.
 
 2- Kendi sevdiğiniz kitapları ona okuyun:
Çok basit ama doğru. Eğer siz severseniz ona da daha güzel bir zaman geçirtirsiniz. Eğer zorla okuyorsanız, ilerki yıllarda çocuğunuz kitap okumadığında şaşırmayın.
 
 3- Diyalog yaratın, sorgulama değil:
İşin en zor kısmı bu. Okurken çocuğunuzu sorguya çekermiş gibi davranmayın. Ona sınav yaptığınız hissine kapılabilir. Onun yerine ilginizi çeker bir noktayı paylaşın ya da anlayamadığınız bir yeri gösterin. Bu sayede onlar da hikayenin içine daha kolay girecektir.
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title