Hamileler en çok neye ihtiyaç duyar?

Harika haberi aldınız. Heyecandan yerinizde duramıyorsunuz. Hayatınız çok güzel bir değişim yaşayacak. Tabii vücudunuz da. Hatta siz haberi aldığınızda vücudunuzdaki o değişim başladı bile… Kilo alacaksınız, rahminiz büyüyecek, bebek için yer açılacak, memelerde şişkinlik olacak. Hatta ayaklarınız bile şişebilir, büyüyebilir.
 
Hamile giyim dendiğinde akla ilk gelenler
 
Yani sizi güzel bir alışveriş bekliyor. İşe hamile giysilerinden başlayabilirsiniz. Eğer evdeyseniz, yani hamileliğinizi evde geçiriyorsanız bir iki hamile taytı, eşofman ve birkaç tişört size yeterli olacaktır. Yaz aylarına denk geliyorsa son aylar yine bir iki hamile elbisesi ve parmak arası bir terlik ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Eğer çalışıyorsanız şık hamile giysileri bulabilirsiniz. Hamile etekleri, pantolonlar, kaban yerini görecek pançolar, gömlekler de gardırobunuza eklenecekler arasında. Bir spor ayakkabı bir de babet ile izne çıkana kadar idare edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken çok sıkı olmamaları. Gün boyu üzerinizde kaldıkları için akşam saatlerine doğru rahatsız olabilirsiniz. Bu nedenle beden konusunda bollardan yana yapın seçiminizi. Hamile iç giyimi de en az dış giyim kadar önemli. Bir ya da birkaç beden büyüyen göğüsleriniz için yeni sütyen almanız gerekecek. Göbeğinizi sıkmayacak çamaşırlar da rahat etmenizi sağlayacak.
 
Hamile yastığı çok önemli
 
Birkaç ay geçtikten sonra yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz şey ne olacak biliyor musunuz? Hamile yastığı. Yani vücudun bir bölgesini ya da tamamını desteklemek için üretilen yastıklar. İlerleyen dönemde artan sırt ve bel ağrıları için büyük kurtarıcı olan bu yastığı uyurken de yanınızdan eksik etmeyeceksiniz. Doğru pozisyonu bulmanıza yardımcı olacak, “uyuyamıyorum” derdine bir son verecek. Önce nasıl bir yastığa ihtiyacınız olduğunu bulduktan sonra seçim yapabilirsiniz. Sadece bir süre için yastık almak şart mı diyeceksiniz ancak kaliteli uyku öyle önemli ki, listenizin bir numarası olabilir.
 
Bunun yanı sıra su biliyorsunuz çok önemli. Eğer yeteri kadar su içmediğinizi düşüyorsanız kendinize güzel bir sürahi alın. İş yerinde masanızda dursun, evde en yakınınızdaki sehpada… Su hamileyken de emzirirken de çok önemli.
 
Emzirme koltuğu baktınız mı?
 
Çatlaklar! Biz kadınların sorunlarından biri. Ve hamileyken kısa sürede kilo aldığımız, karnımız giderek büyüdüğü için kendileriyle tanışıyoruz. Bu nedenle doktorunuza danışarak önereceği çatlak kremlerini kullanabilir ya da yine kendisinin önerdiği ürünlerle aktarlarda hazırlatabilirsiniz.
 
Rahat bir berjer koltuk… Belinizi dik tutacak, gerekirse ayaklarınızı uzatıp uyuyabileceğiniz bir berjer koltuk da hamilelere yardımcı oluyor yazsak ne dersiniz? Uyku tutmadığında yatak görevi gören, doğumdan sonra da emzirme koltuğu olarak kullanabileceğiniz berjer koltuk lüks gibi görünse de inanın değil!
Kitaplar, kitaplar… Her hamilenin merakla okuduğu, kendisini nelerin beklediğini görmek istediği kitaplar. Gerek Türkçe gerek yabancı dilde onlarca kitap var. En güzeli içeriklerine bakarak seçmek. Bizim önereceklerimiz arasında ilk aklımıza gelen “Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler”… Gerek kitabevlerine gerek internete bakıp size en yakını seçebilirsiniz. Hatta eşinize de okutmanızı tavsiye ederiz.
 
Hastane çantası için biraz sonra ihtiyacınız olanları sıralayacağız. Ancak önce şunu soralım. Çantanız var mı? Küçük bir çek çek çanta size yardımcı olacak. Yukarıda anlattığımız her şeyi ikinci el olarak da bulabileceğinizi biliyor musunuz? Hamile giyim, hamile yastığı, hamile kitapları, bebek gelişim kitapları, emzirme koltuğu hatta anne bebek çantası… Bunun için araştırabilir hem de bu süreçte bütçenizi zorlamazsınız.
Doğumdan önce emzirme sütyeni ve emzirme atleti de almanızı tavsiye ederiz. Daha sonra zamanınız olmayabilir, bu nedenle son dakikaya bırakmamanızda fayda var. Sizin daha kolay emzirmenizi sağlayacak bu ürünler ilk aylarda en çok giydikleriniz arasında olacak.
 
Bebek ihtiyaç listesi
 
Şimdi gelelim bebeğe… Bebek ihtiyaç listesi yapmaya başlasanız iyi olur. Siz aklınıza gelenleri, arkadaşlarınızın önerdiklerini not edin. Ancak mutlaka uzmanlara sorun, güvenilir internet sitelerindeki listelere de bakın. Çünkü bazen öyle detaylar oluyor ki, eksik bir şeyler kalıyor. Emziğinden biberonuna, göğüs kalkanından beşiğine, ateş ölçerden tırnak makasına öyle çok ürün var ki… 
Kaynak: www.mynet.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title