Üç gün bekleme kuralı nedir?

Üç gün bekleme kuralını anneler çoğu zaman uygulamakta zorluk çektiklerini ve bunun ne kadar da mühim olduğu konusunda birçok tartışmanın içinde buluyorlar kendilerini.
 
Bir anne için her şeyden önemli olan bebeğinin sağlığıdır. Bu nedenle de özellikle ek gıdaya geçiş döneminde üç gün bekleme kuralı bebeğinizin vücudunun besinlere karşı verdiği reaksiyonları izlemenize fırsat verir.
 
Bebeğinizin vücudu ek gıdaya başladığı günden itibaren birçok besin ile karşı karşıya gelir. Ve bazı besinler bebeğinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlk günlerde her besini birbirine karıştırarak vermeye başlarsanız bebeğinizde bir anormallik hissettiğinizde hangisi olduğuna anlam veremez ve her şeye sil baştan yeniden başlamak zorunda kalırsınız.
Bu yeniden başlama süreci sizi ve bebeğinizi fazlasıyla yorar ve daha çok strese sokar. Ve bu süreç ile birlikte bebeğinizin tedavi süreci ertelenir ve bebeğinizin sağlık durumunu tehdit etmiş olursunuz.
 
Birbirine bağlı bir halka olan bu zaman sürecinde sabırlı olmak ve izleyici olmak her şeyi kontrol altında tutmanız için size bir fırsat sağlayacaktır.
 
Ayrıca 3 gün arayla vereceğiniz gıdalar sayesinde bebeğinize daha sonra birbiri ile güzel ve anlamlı gruplandırılmış besinlerden oluşan öğünler hazırlamanız daha kolay olacaktır.
 
Bu süreci bebeğiniz 12 aylık olana kadar devam ettirebilirsiniz. Sağlıklı beslenme düzeni kazanmasına ve sizin de bir plan ve program içerisinde öğünler hazırlama konusunda deneyim kazanabilirsiniz.
 
Eğer 3 gün bekleme kuralına uyarak beslediğiniz bebeğinizde farklı bir alerjik durumu fark ediyorsanız hemen müdahale ederek ilerleyen zamanlarda daha ağır sağlık sorunları yaşamanıza engel olmuş olursunuz.
Kaynak: Mynet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title