Sezaryenli anneler hakkında gerçekler

Anne olmak ve doğum yapmak hiçbir zaman kolay bir iş değildir. Zaman zaman bebeklerini sezaryenle dünyaya getiren annelerin daha acısız ve kolay doğum yaptığı sanılır. Ancak durum tam tersidir. Bıçak altına yatmanın öncesi ve sonrası sanıldığı gibi değil.
 
Cerrahi müdahalenin sonuçlarıyla cesurca yüzleşiyorlar
Sezaryen her ne kadar yaygın bir prosedür olsa da büyük ve ciddi bir ameliyat. Diğer büyük ameliyatlar gibi sezaryen de anne ve bebek için büyük riskler taşıyor. Baba veya herhangi bir aile üyesi ameliyatta annenin yanında bulunmadığı için anne, bütün belirsizlik ve risklere rağmen ameliyatı tek başına göğüslüyor.
 
Operasyonun yapıldığı odayı terkedene kadar her şeyin yolunda olup olmadığını bilmiyorlar
Sezaryen vakalarında risk bebek doğduktan sonra sona ermiyor. Her operasyonda olduğu gibi doktorlar, anestezinin etkisi yok olana kadar her şeyin başarılı geçtiğine karar veremiyor.
Sezaryen sırasında anne acı hissetmeyebilir ancak içindeki hareketi hisseder. Bu pek çok anne için rahatsız edici bir his olabilir ve bazen travmatik etkileri olabilir.
 
Sezaryen sonrası iyileşme sürecini de büyük bir cesaretle göğüslüyorlar
Bir bebek doğduğunda annenin dünyası tamamen bebeğin etrafında döner. Doğum sonrası bebek bakımı her zaman zordur ancak sezaryenden sonra işiniz iki kat zorlaşır. Çünkü anne de ameliyat sonrası iyileşme sürecindedir. Sezaryenli anneler, bütün ağrılarına rağmen bebekleriyle ilgilenme işini içtenlikle göğüslerler.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title