İştahsızlığı sıcak havadan olabilir mi?

Hava sıcak, çocuklar uykusuz, sinirli, gergin. Bunun üzerine bir de iştahsızlık eklenmiş olabilir mi? Bu havalarda çocukların beslenmesine neler eklenmeli?

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, “Çocukların düzenli beslenmelerini sağlamak, fiziksel aktiviteyi arttırmak, ilgi duydukları bir spor dalına yönlendirmek kilo kontrolünde ilk adım olacaktır. Yüzme ve yelken gibi yaz sporları çocukların sosyal gelişimi içinde uygundur” dedi.

SICAK HAVALARDA ÇOCUKLARIN BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR? Çocuğunuza küçük porsiyonlarda yemek verin. Yemeğini bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşamasını sağlayın. Abur cubur yerine çocuk beslenmesinde ara öğün olarak yaz meyvelerinden oluşan meyve salatası tercih edilmelidir. Sıcak havalarda çocuk beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu su tüketimidir. Çocukların mutlaka günde 1-2 litre su içmeleri gerekir. Sıcak havalar iştahsızlığa sebep olabilir. Bunu önlemek için az ve sık tüketmesini sağlayın. Sıcak havalarda sıkça yaşanan gıda zehirlenmelerine engel olmak için çocuk beslenmesinde açıkta satılan ürünleri kullanmamanız gerekir. Sofrada mutlaka yoğurt, cacık ya da ayran bulundurun. Çocuğunuzu, sıcak havaların sebep olduğu ishalden korumak için meyve ve sebzeleri mutlaka sirkeli suyla iyice yıkayın.

Kaynak: www.hurriyetaile.com

İştahsızlığı sıcak havadan olabilir mi?
5 (100%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title