Gebelikte kabız olmamak mümkün…

Hamilelik süresince hormonal yapının değişmesi, mide bulantıları sebebiyle beslenme düzeninin bozulması, az su içmek, büyüyen rahimin bağırsaklar üzerinde yaptığı baskı… kabızlık sorununu ortaya çıkarabilir. Anne adayları kabızlıkla mücadele etmek için beslenmesine dikkat etmeli.

Özellikle lifli, posalı her çeşit sebze, meyve, zeytinyağlı yemekler yemek, bol su içmek bağırsak hareketlerini arttıracaktır. Bu dönemde şikayetleri azaltmak için yatmadan bir saat önce kayısı kompostosu içmek de işe yarayabilir. Kayısı, kuru incir gibi meyveleri sabah bir bardak ılık su ile birlikte içmek, gün boyu içilen suyu arttırmak, mümkün olduğunca yürüyüş yapmak bağırsakları hareketlendirir. Tuvalet alışkanlığının yeniden kazanılması için, her gün aynı saatte tuvalete gitmek de önemlidir.

Gebelikte kronikleşmiş kabızlık, hemoroid ya da fissür gibi rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir.

bebeğimlemutluyumkabızlık2

Hareketsizlik kabıklığın önemli sebeplerinden biridir. Özellikle hamilelik ilerlediğinde hareket azalması kabızlığı arttırır. Çalışan anne adayları da gün içinde fazla hareket etmediğinden bu sorunu yaşayabilir. Çalışan gebelere, her saat başında işlerine ara verip birkaç dakika yürümeleri iyi gelecektir. Tüm gün masa başında oturmak sorunu daha da ağırlaştırabilir.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title