Bebeğinizi Sivrisineklerden Koruyun…

Yaz mevsiminin belki de en sevimsiz yanı, bir anda ortaya çıkıp geceleri zehir eden sivrisinekler değil midir? Hele bir de bebek sahibiyseniz ve bebeğinizin hassas cildini sinek ısırıklarından korumak için epey çaba sarf edeceksiniz demektir. Ama siz yine de kolaya kaçıp, kimyasal aerosol ve zehirli tabletleri bebeğinize bulaştırmayın. Çünkü bebekleri sivrisineklerden korumanın yolları bunlarla sınırlı değil:
 
1. Cibinlik Kurun
 
Hiçbir kimyasal kullanmaya gerek kalmadan, insanları sivrisineklerden etkin şekilde koruyan bu geleneksel yöntem, çocuklar tarafından da çok sevilir! Kız ve erkek çocuklar için farklı tasarımlarla piyasaya sürülen farklı modeldeki cibinlikleri satın alabileceğiniz gibi, evde bulunan yatak / beşiğin ebadına göre kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Yine yaz başında, pencerelerinize tel taktırmak da pratik bir çözüm olabilir.
 
2. Açık Renk Giysi ve Çarşaf Tercih Edin
 
Sivrisineklerin renk duyarlılığı olduğunu biliyor muydunuz? Bu durumu lehinize çevirmek için, bebeğinize yaz aylarında açık renkli kıyafetler giydirin. Özellikle mavi renkten hiç hoşlanmayan sivrisinekleri uzak tutmak için bu rengin gücünden bol bol faydalanabilirsiniz.
 
3. Uçucu Bitkisel Yağlar Kullanın
 
Bebekler sivrisinekten nasıl korunur sorusunun en popüler cevaplarından biri de hiç kuşkusuz: Sivrisinekleri hızla uzaklaştıran uçucu yağlar kullanmaktır. Citronella (limon yağı), lavanta yağı, kekik yağı, nane yağı gibi keskin kokulu ve uçucu yağlar yardımıyla sivrisinek ısırıkları ile mücadele edebilirsiniz. Ancak unutmamak lazım ki, uçucu yağlar, doğal olsalar bile alerjik reaksiyona sebep olabiliyorlar. Bu yüzden, bu yağları bebeğinizde kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.
 
4. Kokulu Kozmetikler Kullanmayın
 
Özellikle şampuan, sabun ve duş jeli gibi bebek ürünlerinin kokusuz olanlarını tercih edin. Çünkü meyve ve çiçek esanslı ürünler, sivrisinekleri mıktnatıs gibi çekme özelliğine sahiptir.
 
5. Pencerelere Fesleğen Yerleştirin
 
Bu ninelerimizden kalma yöntem, sivrisineklerle mücadelede kesinlikle son derece etkili. Çiçekçiden alacağınız fesleğen (nane, biberiye ve kekik de olabilir) saksılarını pencerenize ve balkonunuza yerleştirin. Hem gözünüz ve burnunuz şenlensin hem de sivrisinekleri bebeğinizden uzaklaştırmış olun!
Kaynak: http://blog.gittigidiyor.com/
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title