Çocuğunuz ilacını içmiyor mu?

Bazı çocuklar ilaç içmeyi sevmezler ve sonuna kadarda bu konuda mücadele ederler oysa hastalığının iyi olması adına doktorun vermiş olduğu ilacı içmek zorundadır bu konuyla ilgili çocuğunuza yaklaşım ve ilaç içirilmesi hususunda uzmanlardan alınan bilgileri dikkatlice okuyun.
 
Çocuklara İlaç İçirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
Çocuğunuz ilaç içerken en az 45 derece açılı oturuyor ya da ayakta duruyor olmalı. Böylelikle boğulma olasılığı azalır.
 
İlacı ağzının yan tarafından verin. Ağzının tam ortasından verirseniz öğürme refleksini başlatmış olursunuz. Tablet halinde olanları dilinin gerisine koyun, yoksa tükürülme olasılığı artar.
 
İlacın tadı kötüyse saklamaya çalışın. Elma püresi, yoğurt, muhallebi, fıstık yağı (alerjisi yoksa ve 2 yaşından büyükse) veya reçel kullanabilirsiniz.
İlacı meyve suyu, hazır mama (süt şeklinde) yada sütle karıştırmak aslında etkin olmaz; çünkü ilacın büyük bir kısmı bu sıvıyı içeren biberon yada bardakta kalacaktır. Sıvıyla karıştırmanız gerekirse az sıvı kullanın böylelikle ilacın tümü çocuğun sistemine ulaşsın.
 
Kaşık kullanırsanız ölçülü tüpte olanlarını kullanın. Yemek takımınızdaki kaşıklarınızı değil.
 
İlacı çocuğa asla “Şeker ” diye adlandırmayın. İlaç olduğunu söyleyin ki çocuğun aklında tehlikeli bir karışıklık olmasın.
 
Küçük çocuklardan kendi ilacını almasını istemeyin. İlacını alırken mutlaka yanında bulunun.
 
Pazarlık ya da vaatte bulunmayın. Çocuk ilacını içmesinin şart olduğunu; pazarlık konusu olamayacağını bilmeli. Hangi kap ya da kaşıkla içeceğine ve neyin eşliğinde içeceğine seçim hakkı verseniz de bu seçim ilacı içip-içmemek konusunda olmamalı.
 
İlacını almak istemeyen çocuğu cezalandırmayın. İlaç içmeyi hiç birimiz sevmeyiz. Tutarlı ve ikna edici şekilde yaklaşımınızı sürdürün.
 
Ve çocuğunuz ilacını içince, kocaman bir kucaklamayla ve övgüyle onu ve kendinizi kutlamayı unutmayın.
 
Bebeklere İlaç İçirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
Yaşa göre şu yöntemler yardımcı olabilir;
 
Bebeğinizi 45 derecelik açıyla tutun, elleri aşağıda ve başı destekli olsun. Plastik bir şırınga ya da damlayla ya da bir biberon memesi aracılığıyla ağzının yan tarafından, dilinin gerisine doğru ilacı damlatın. Yanak boşluğuna boşaltırsanız ilk fırsatta tükürür. İlacı bebeğin boğazına da boşaltmayın; çünkü boğulabilir. İlacın peşinden süt ya da meyve suyu verin.
 
1- 4 Yaş arası
 
İlacın acılığını şu yöntemlerle hafifletebilirsiniz;
 
İlacı soğutun ya da vermeden önce çocuğunuza buz yada buzlu yalamalıklardan verin. İlacın peşinden de sevdiği bir içeceği içirtin. Soğuk tat dokularını da bir süreliğine çalışmaz hale getireceğinden ilacın tadı öğürtmez.
 
İlacı çikolatalı sos ya da meyve suyu tozu gibi bir şeyle karıştırın. Yalnız karışımın tamamını verin. Ya da elma suyu gibi bir sıvıyla (miktar çok az olsun) karıştırıp, tamamını içirin.
 
1 ve 4 yaş arası çocuklar ilaca çok karşı koyabilirler. Özellikle yiyecek-içecek seçen çocuklar içmek istemeyeceklerdir.
 
Çocuğunuzun bu konuda fikirlerini dinlemeyi ihmal etmeyin. Gerekli iş birliğini bu şekilde elde edemezseniz son çare olarak zorla içirmek kalıyor.
 
O zaman da eğer mümkünse bir yetişkin “ayı-kucağı ” denilen tarzda çocuğu sağlamca tutun. Çocuğun kolları aşağıda ve başı 45 derecelik açıyla dururken, plastik ilaç şırıngasıyla vermeyi deneyin. Eğer yalnız başınaysanız çocuğu bir battaniyeye kundaklarcasına sarın (kolları aşağıda) ve başını 45 derecelik açıyla tutup verin.
 
Çocuğu ilacı aldığı için övmeyi unutmayın. Ama gelecek sefere yine ilacını almazsa yine zora başvuracağınızı da söylemeyi unutmayın. Bir daha ki sefere ilacı vermeden kendi rızasıyla mı yoksa zorla mı içmek istediği seçeneğini verin. Kesinlikle “İlaç içmeme seçeneği ” olmadığını bilsin.
 
Okul Yaşındaki Çocuklar İçin İlaç İçirme Yöntemleri
 
Bu çağdaki çocuklar ilacın gerçek amacını anlayabilir. Sizin gözleminizde kendisi içebilip kontrolü eline alabilir. Eğer ilacını almakta isteksizse yapacağınız bir ilaç takviminin üzerine çıkartmalar yapıştırmak gibi yöntemlerle isteklendirebilirsiniz. Eğer çiğnene ya da sıvı türde ilaçlar hoşuna gitmiyorsa, yutmaya hazır olup olmadığına bakıp, doktorundan ona göre ilaç isteyin.
 
Genelde çocuklar dört yaşında ilaç yutmaya başlayabilirler. Yine de bu işin becerisine ancak 7- 8 yaşlarında ulaşırlar. Bunun alıştırmasını yapabilmek için çocuğunuza yumuşak küçük gıda parçaları yutturmaya başlayabilirsiniz. Sonrada örneğin küçücük buz parçaları gibi sert şeyler yutmasını isteyebilirsiniz. Böylece gırtlağında takılsa bile eriyeceğinden tehlike yaratmaz. Sıvı ve çiğnenen ilaç tiplerinden yutulacaklarına gelindiğinde; ilacı bütün olarak değil küçük parçalara kesip yutması için verebilirsiniz.
Kaynak: hastane.com.tr

 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title