Anne karnında iyi beslenmezse, ileride obez olabilir!

‘Düz Göbek Sağlıklı Bebek’ adlı kitabın yazarı Diyetisyen Merve Bilge Atalay, anne adayının hamilelikte yaklaşık 12 kilo almasının normal olduğunu belirtip ekledi: “Kilo alma korkusuyla yeterli beslenmeyen annelerin bebekleri açlık duygusuyla doğuyor. Bu bebekler geleceğin obez bireyleri olabilir.”
 
‘Düz Göbek Sağlıklı Bebek’ kitabının yazarı Diyetisyen Merve Bilge Atalay, hamilelik döneminde doğru beslenmenin önemine işaret etti.
 
HT Magazin’de yer alan habere göre; anne adaylarının doğumdan kısa süre sonra eski formuna kavuşmak istediğini ve bu nedenle hamilelikte az kilo alma çabası içinde olduğunu anlatan Atalay, “Ne yazık ki iskelet gibi görünen, yalnızca göbeği olan hamilelerle karşılaşıyoruz. Bu, annenin sağlığı ve bebek için çok zararlı. Bebeği karnınızdayken doğru beslemezseniz depolamaya alıştırırsınız” uyarısında bulundu.
 
ZAYIFLAMAK KORKUTMASIN
 
Hamilelikte alınan kiloların anneyi emzirme dönemine hazırladığını anlatan Merve Bilge Atalay, “Kilo alma endişesini bir kenara bırakıp sağlıklı beslenmek önceliğimiz olmalı. Hamileliği hamile gibi, keyfini çıkararak yaşamalı” diye konuştu. Hamileliğin ilk 3 haftasında kilo vermenin normal olduğunu belirten Atalay, “Anne adayları endişeye kapılmasınlar, ilk 3 haftada iştahsızlık yaşayabilir, kusabilirler. Tartıda eksik rakam görmek korkutmasın, bebek gayet sağlıklı” dedi.
 
GECE YEMEK YEMEYİN
 
Dengeli beslenen bir anne adayının, emzirme döneminde diyet yapmadan kilo verebileceğine işaret eden Merve Bilge Atalay, “Emzirmek yaklaşık 400 kalori yaktırıyor ve bu ani bir açlık hissine neden oluyor. Bu dönemde ilk yapılması gereken gece yemek yememek” dedi. Bebeğin gecede en az 2-3 kez emdiğini ve bu durumun anneleri acıktırdığını belirten Atalay, ekledi: “Gece saatlerinde önceliğiniz yalnızca su içmek olsun. Gündüz saatlerindeyse emzirdikten sonra kefir, hurma ve yoğurt gibi ara öğünleri tercih edin.”
DEREOTU, ANNE SÜTÜNÜ ARTIRIYOR
 
Bebeğin uyku durumunun bahane edilmemesi gerektiğini söyleyen Merve Bilge Atalay, “Zor bir gece geçirmiş olabilirsiniz ama mutlaka sabah saat 09.00’a kadar kahvaltınızı yapın. Bebeğinizin sizden beslendiğini aklınızdan çıkarmadan 2-3 yumurtalı, peynirli, bol dereotlu ve 1-2 dilim tam tahıllı ekmekli bir kahvaltı yapabilirsiniz” dedi. Atalay, dereotunun süt artırıcı, maydanozunsa süt azaltıcı etkisi olduğunu belirtti.
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title