Bebeğinizin daima ilgisini çekecek 10 oyuncak

Siyah-beyaz desenler
Siyah-beyaz renklerde yüksek kontrastlı desenler, yeni doğan bebeğinizin ilgisini çeker; çünkü bunlar en rahat görebildiği renklerdir. Desenlerdeki ve şekillerdeki farklılıkları kolaylıkla ayırt edebilecek, böylece görsel gelişimi hızlanacaktır.
 
Sesli oyuncaklar
Üzerine basıldığında ya da sallandığında ses çıkaran duyusal oyuncaklar bebeğinizin keyifli vakit geçirmesini sağlar. Bu tür tepkiye dayalı oyuncaklar bebeğinizin elleriyle neler yapabildiğini algılamasına yardımcı olur.
 
Beşiğe asılan hareketli oyuncaklar
Bu türde oyuncaklar, bebeğinizin yatay düzlemdeki dünyasına yeni bir boyut kazandırabilir. Yüksek kontrast desenli ve renklileri tercih edin. Hatta müzik çalabilenler bebeğinizin ilgisini daha da çok çekebilir.
 
Bilek çıngırağı
Yumuşak, çiğnenebilir materyalden yapılmış bir bilek çıngırağı bebeğiniz için iyi bir eğlence kaynağıdır. Bebeğinizin kendi kendine çıkardığı sesleri deneyimlemesi için iyi bir fırsat!
 
Yumuşak oyuncaklar
Tutulması kolay yumuşak oyuncaklar yeni doğan bebeğiniz için mükemmeldirler. Her tür oyuncağın üzerinde hangi yaş aralığına uygun oldukları yazar. Bebeğinize aldığınız dolgu oyuncağın yaşına uygun olduğundan emin olun. Bebeğiniz kolaylıkla tutabileceği küçük, yumuşak oyuncakları tercih eder. Bu yüzden kendinizi tutun ve boyu kadar bir oyuncak ayı almamaya çalışın.
 
Top
Farklı ebatlardaki toplar, bebeğinizin el-göz koordinasyonunun ve kıvraklığının gelişmesine yardımcı olur. Bebeğiniz 3 ila 7. aylar arasında topu tutmayı öğrenecektir. Topu yuvarlamasını ve fırlatmasını sağlayan kol koordinasyonu ise daha sonra gelir – genelde 18. aydan sonra.
 
Rüzgâr çanları
Bebeğinizin hareketlerini izleyebileceği ve çıkardığı sesleri duyabileceği uygun bir yere rüzgâr çanı asın. Ara sıra bebeğinizi kaldırın, çanları kendi başına çalmasına izin verin
 
Yumuşak kitaplar
Bebeğinizi kitaplara alıştırmak için mümkün olduğunca çabuk harekete geçin. Yumuşak kitaplar harika bir başlangıçtır. Bebeğinizin yanına uzanın ki okurken sizi izleyebilsin. Henüz çok küçük olsa da kitap okumak dil gelişimi için çok faydalıdır. Belki kendiniz ona şekilleri anlatabileceğiniz küçük kitaplar dikebilirsiniz bile!
 
Renkli bloklar
Bebeğinizi renkli bloklarla tanıştırdığınızda başlangıçta inşayı yapan muhtemelen siz olacaksınız. Bebeğinizin katkısı ise yaptığınızı yıkmak olacak! Bu oyun ne kadar basit görünse de aslında bebeğinize dünya hakkında önemli şeyler öğretir. El-göz koordinasyonuna yararlı olmasının yanı sıra bebeğinizin matematiğin ve fiziğin temel kanunlarıyla tanışmasını sağlar.
 
Legolar
Bebeğiniz büyüdükçe legolar sayesinde birlikte keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Çocuğunuzun hünerli parmaklarını kullanabilmesi, sınıflandırma ve inşa etme yetileri üzerinde çalışabilmesi için harika bir araçtır. Çocuğunuza farklı boyutlarda, renklerde ve şekillerde bloklar vererek uzun saatler boyunca oyalanmasını sağlayabilirsiniz.
 
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title