Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna dikkat!

İdrar yolu enfeksiyonu bebeklerde, küçük çocuklarda hatta şaşırtıcı şekilde yeni doğanlarda bile görülüyor. Peki hastalık nasıl anlaşılıyor ve bebeklerin altının nasıl temizlendiği neden önemli?
 
Huzursuzluk, ateş, kilo kaybı, idrarda koku ve renk değişikliği… Belirtileri çok. İdrar yolu enfeksiyonu sadece yetişkinlerde değil, bebeklerde de sık sık görülüyor. Uzmanlar, “Bebeklerde özellikle ilk 2 yaşta idrar yolu enfeksiyonu azımsanmayacak kadar çoktur, hatta ilk ay bebeklerde bile durum böyledir. Belirtileri az olmakla birlikte, çok kolay atlatılmakta bazen de tedavi edilmediğinde riskli sonuçlar doğurmaktadır” diyerek uyarıda bulunuyor.
 
Sebeplerden biri ise dikkat çekici. Uzmanlar, “Islak mendillerden, ıslatılmış pamuklardan uzak durulmalı” diyor. Bebeklerin alt temizliğinin çok dikkatli şekilde, ıslak olmayan kuru mendille, önden arkaya hızlı şekilde yapmak gerekiyor.
 
Bebeklerin altının ıslak mendil ile temizlenmesi, bakterilerin artmasına yol açıyor. Mantarların nemli ortamda hızla üremesi bilinen bir gerçek. Bu nedenle dikkat edilmesi ve herhangi bir enfeksiyona meyil vermemek sebebiyle, genital bölgeyi olabildiğince kuru ve temiz tutmak gerekiyor.
 
Kaynak: Habertürk
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title