Bu gıda takviyesi, bebeklerde alerjiyi önlüyor

Hamilelik döneminde ve emzirmenin ilk birkaç ayında günlük olarak alınan bir kapsül balık yağı, bebeklerde gıda alerjisi riskini düşürüyor.

Daha önce yapılmış çalışmaları kapsayan bir analiz, gıda takviyesi olarak balık yağı tüketiminin 1 yaşında bebeklerde yumurta alerjisi riskini %30 oranında düşürdüğünü gösteriyor. Londra’daki Imperial College tarafından yapılan araştırmaya göre balık yağı bileşiminde yer alan omega-3 yağının antienflamatuvar etkisi bu sonuca yol açıyor olabilir.
 
Çalışmanın yazarları daha uzun süreyi konu alan çalışmaların da yapılması gerektiğini ifade ederken, yine de hamilelik sırasındaki beslenmenin ilk yaşlarda alerji gelişmesi riskini etkilediğinin kesin olduğunu belirtiyorlar.
 
Günümüzde birçok çocuk ilk yaşlarda kuruyemiş, yumurta, süt, buğday gibi gıdalara karşı alerji geliştiriyorlar. Bu alerjiler bağışıklık sisteminin doğru çalışmaması ve zararsız gıdalara reaksiyon göstermesi sonucu kızarıklık, şişme, kusma ve nefes darlığı gibi belirtilere neden oluyor.
 
Probiyotik ve balık yağı, alerji riskini düşürüyor
Araştırmanın başındaki yazar Dr. Robert Boyle çalışmanın probiyotik ve balık yağı takviyelerinin çocuklarda alerji gelişmesi riskini azalttığını söylerken; hamile kadınlar için beslenme kılavuzları düzenlenirken bu bilginin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguluyor.
 
Hamileler için mevcut tavsiyelerde haftada ikiden fazla yağlı balık yenmemesi öneriliyor. Bunun nedeni bazı balıklarda cıva kirlenmesi riskinin fazla olması. Omega-3 yağ asidi içeren gıda takviyeleri, hamilelerde bu eksikliği tamamlıyor.
 
Araştırmada toplam 15 binden fazla kişiyi konu alan 19 çalışma incelendi. Bu çalışmalarda hamilelik sırasında balık yağı gıda takviyesi tüketiminin yumurta alerjisi görülme riskini her 1.000 çocukta 31 çocuk kadar düşürdüğü görüldü.
 
Hamileyken alerjenlerden uzak durmak işe yaramıyor
Hamilelik sırasında probiyotik tüketiminin de incelendiği araştırmada, probiyotik gıda takviyesi alımının 3 yaşına kadar çocuklarda egzama oluşumu riskini %22 oranında düşürdüğü görüldü.
 
Diğer yandan, hamilelik sırasında kuruyemiş, süt ürünleri ve yumurta tüketiminden kaçınmanın çocuğun alerji riskini değiştirmediği de ortaya koyuldu. Meyve, sebze ve vitamin alımı da bu yönde bir etki oluşturmuyor.
 
İngiliz İmmünoloji Derneği’nden Dr. Louisa James ise sonuçları değerlendirirken çalışmaların balık yağı takviyesinin yumurtaya karşı hassasiyete etkisini gözlemlediğini ifade etti. James, alerji oluşumu için hassasiyetin ön şart olduğunu, diğer yandan çocukların hiçbir alerji semptomu göstermeden hassasiyet geliştirebileceklerini; bu nedenle balık yağının klinik anlamda gıda alerjisi riskini düşürüp düşürmediğinin araştırılması gerektiğini belirtti.
Kaynak: www.gidahatti.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title