Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı?

Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı, sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Bu sorunun önemli olmasının en büyük nedeni altında yatan psikolojik nedenlerin var olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı çoğu zaman ciddi bir durumun varlığını teşkil etmez. Ancak sık sık oluyorsa ve tırnaklarda sağlıksız bir görünüm meydana gelmeye başladıysa nedenleri muhakkak araştırılmalıdır.
Çocuklar neden tırnak yer?
 
Çocuğunuz tırnaklarını meraktan, can sıkıntısından, stresten ya da alışkanlık haline gelmesinden dolayı yiyor olabilir. Çocuğunuzun tırnaklarını yemesinin bir diğer önemli sebebi de taklit etme duygusunun gelişmeye başlaması sonucunda gerçekleşebilir. Yani çocuğunuz bu alışkanlığı başka birinden görüp taklit etmeye çalışıyor olabilir.
 
Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, onların aldıkları birçok alışkanlığın en yaygın olanıdır. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının dışında parmak emme, burun çekme, diş gıcırdatma, saçlarını çekme gibi alışkanlıklarda sonradan kazandığı alışkanlıklar arasında yer almaktadır.
Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı kimi zaman gerginliği giderme veya yoğun duygularla baş etme amaçlı da yapılabilen bir davranış şeklidir. Dolayısıyla çocuğunuz baskı altında hissettiğinde bu şekilde bir davranış sergileyebilir.
 
Örneğin; çocuğunuz kreşte yeni bir şey öğrenmeye başladığında, ya da katıldığı bir oyunda utanması durumunda stres veya endişe duygularıyla beraberinde tırnak yeme alışkanlığını getirebilir.
 
Çocuğunuz stresli olduğu dönemlerde muhtemelen tırnak yeme alışkanlığı ile büyüyebilir ancak onu durdurmak istiyorsanız size birkaç yöntemden bahsedebiliriz.
 
Çocuğunuza stresi yönetmenin diğer yollarını öğretmek, tırnak yeme sürecinin yaşam boyu sürecek bir alışkanlık haline gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 
Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı?
 
Tırnaklarına dikkat edin
 
Çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığını önlemek için tırnaklarını çok fazla uzamadan kesmenizde fayda var.
 
Çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığını azaltmak için, tırnaklarını kesilmiş halde tutun ve pürüzlü kenarları törpü ile törpüleyin. Çocuğunuzun tırnaklarının ne kadar hızlı büyüdüğüne bağlı olarak, bunları birkaç haftada bir tekrarlayın.
 
Ilımlı yaklaşın
 
Çocuğunuzu herhangi bir alışkanlıktan vazgeçirmek zor olacaktır. Çocuğunuz tırnaklarını yemeye başladığında ona sinirli bir tavırla yaklaşmanız yanlış olacaktır. Çocuğunuza Sinirli bir tavır alırsanız tırnak yeme alışkanlığını ilerleyen dönemlerde dikkat çekmek amaçlı kullanacaktır.
 
Bunu yapmak yerine çocuğunuz tırnaklarını yemediği zaman onu övün. Örneği ona her tırnaklarını yemediği zaman için bir şekerle veya bir çıkartma ile ödüllendirebilirsiniz. Bunların dışında ona kitap hediye edebilir, parkta eğlenmeye götürerek onu ödüllendirebilirsiniz.
 
Ölüm veya boşanma gibi durumlarda görülebilir
 
Çocuğunuzun hayatında dramatik bir değişiklik meydana geldiyse örneğin; ölüm, boşanma veya çeşitli nedenlerle meydana gelen ayrılıklar gibi… Bu durumlara alışmak veya bunlarla uzlaşmak uzun sürebilir. Tırnak yeme alışkanlığı bu zor zamanlarda daha fazla yoğunlaşabilir. Eğer çocuğunuz böyle bir durumdan geçtiyse ve sürekli tırnaklarını yiyorsa bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın.
 
Ne yaptığını bilmesini sağlayın
 
Bazen tırnak yiyen çocuklar, bunu yaparken farkına bile varmazlar ve çoğu kez istem dışı bunu gerçekleştirirler. Bunu yaparken çocuğunuzun koluna hafif bir şekilde dokunabilir, onu uyarabilirsiniz.
 
Yeni bir alışkanlık kazandırın
 
Çocuğunuzu tırnak yeme akışkanlığından vazgeçirmek için ona yeni bir alışkanlık kazandırabilirsiniz. Örneğin tv izlerken eline bir top veya oyalanacağı başka bir şey verebilirsiniz.
 
Görsel ipuçları kullanın
 
Çocuğunuz tırnaklarını yemeğe engel olamadığı için sinirli hissediyorsa, parmaklarını ya da tırnaklarında renkli çıkartmalar tutmayı denemek isteyip istemediğini sorun. Bu durum ona tırnaklarını yememesi gerektiğini hatırlatacaktır. Ama eğer bu durumu tercih etmek istemezse onu sakın zorlamayın. Bu durumda kendini cezalandırılıyormuş gibi hissedebilir.
Her çocuk farklıdır, bu yüzden çocuğunuzla bir dizi teknik deneyin. Ama onun istekli bir çocuk olduğundan emin olun. Aksi takdirde ilgisini kaybedebilir veya sorunu bir güç olarak görmeye başlayabilir. Aynı zamanda çocuğunuzun bu alışkanlığından vazgeçilebilmesi için biraz zamana ihtiyacı olduğunu da unutmayın.
 
Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı ne zaman tehlikeli olur?
 
Çocuklarda tırnak yeme genellikle zararsız bir alışkanlıktır ve ciddi bir sorun ya da bir işaretin olması pek olası değildir. Çoğu çocuk olgunlaştıkça tırnaklarını yemeyi bırakırlar.
Ancak çocuğunuz tırnaklarını çok fazla yiyorsa ve elleri kanamaya başladıysa muhakkak bir uzmana danışmanız gerekir.
Bazen sürekli olarak meydana gelen tırnak yeme alışkanlığı altta yatan bir anksiyete problemlerine işaret ediyor olabilir. Bu durumda yine bir uzmana danışmanız fayda vardır.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title