Anne karnında ameliyat nasıl yapılır?

Anne karnında yapılan ameliyatlarda sıklıkla anne karnını açmadan yapılan endoskopik yöntemin uygulandığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı- Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, kadın doğum alanında sık kullanılan uygulamaları anlattı.
CERRAHİ MÜDAHALE BEBEK AÇISINDAN HAYAT KURTARICI OLABİLİR
 
Bebeğe ait olan bazı doğumsal anomalilerde anne karnında yapılacak cerrahi müdahale bebek açısından hayat kurtarıcı olabilir. Sıklıkla yapılan uygulamalar annenin karnını açmadan endoskopik yöntemle yapılmaktadır. Peki, bu alanında sık yapılan uygulamalar hangileridir?
 
ANNE KARNINDA BEBEĞİN SUYU AZALMIŞŞSA SIVI TAKVİYESİ YAPILIR
 
Eğer annenin karnında bebeğin suyu azalmış ya da kaybolmuşsa amnioinfuzyon ya da sıvı takviyesi yapılabilir. Bu yolla bebeğin ultrasonografi ile daha iyi değerlendirilmesi sağlanabilmektedir. Ancak verilen sıvının kalıcı olmama problemi mevcuttur. Bunun nedeni ise şöyle açıklanabilir: Amnion sıvısı devamlı yenilenen ve eklenen bir sıvıdır ancak amnioinfuzyon yoluyla bunu kalıcı olarak sağlamak mümkün olmaması nedeniyle sıvı eklemelerini kalıcı olarak sağlamak mümkün değildir. Amnio Exchange sıvı değişimi ise bir doğumsal anomali olan gastroschisiste bebeğin bağırsakları karın içine geçmesi gereken zamanda içeri giremezse ve karın ön duvar defekti mevcutsa sıvı ara ara değiştirilerek bağırsak hasarı azaltılmaya çalışılabilmektedir. Periyodik olarak sıvı değiştirilmektedir.
 
ŞANT UYGULAMALARI
 
Şant uygulamaları iki bebeğe ait problemde uygulanmaktadır. Bunlarda 1.’si ürogenital malformasyonlarda mesane ve amnion sıvısı arasında şant yaratarak idrarın amnion boşluğuna akışı sağlanır. Bu yolla böbrekler korunarak fonksiyonlarında kayıp olması engellenebilmektedir. Akciğerlerinde kistik adenomatoid malformasyonu olan bebeklerde akciğer dokusunun kalp üzerinde yaratacağı baskıyı azaltmak amacıyla uygulanan “torakoamniotik şant” şant torakoamniotik dönüşü sağlayarak kalp üzerinde koruyucu etkiyi sağlayacaktır.
 
KAN TRANSFÜZYONU: ANNE İLE BEBEĞİN KAN GURUPLARI ARASINDA BİR UYGUNSUZLUK
 
Anne ile bebeğin kan gurupları arasında bir uygunsuzluk söz konusu ise oluşabilecek problemlerden biri olan hidrops fetalis hastalarında eğer bebekte aşırı kansızlık nedeniyle kalp yetmezliği gelişirse anne karnındaki bebeğe kan verilmesi işlemidir.
 
FETOSKOPİ: BEBEKLER ARASINDAKİ KAN GEÇİŞİ
 
İkiz gebeliklerde bebekler arasında kan geçişine bağlı “ikizden ikize transfüzyon sendromu” gelişirse, bebekleri besleyen “plasenta” denilen organ yüzeyindeki anastomozlar (bağlantılar) lazer yardımıyla “koagule” edilerek, bebekler arasındaki kan geçişi tedavi edilir.
 
ANNE KARNINDA AMELİYAT ERKEN DOĞUMA NEDEN OLUR MU?
 
Bu işlemler esnasında işlemden işleme değişmekle beraber farklı oranlarda erken doğumdan bahsetmek mümkündür.
Kaynak: Hürriyet Aile
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title