Down sendromu daha embriyoyken engelleniyor!

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin umudu olan tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen genetik tarama testi ile 46 kromozomun tamamı incelenebiliyor. Genetik bir hastalık olan down sendromunda bireylerin kromozom sayısı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 oluyor. Embriyolar içerisinden sağlıklı olan seçiliyor ve anneye transfer ediliyor. Böylece down sendromu gibi pek çok genetik hastalık daha anne rahmine konmadan engellenebiliyor. Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı. 21 Mart tarihinin seçilmesindeki en önemli neden ise down sendromlu bireylerde 21’inci kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor.
 
TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE ARTIK SAKAT DOĞMA İHTİMALİ NEREDEYSE YOK
 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek tüp bebek tedavisinde bir çok hastalığın elimine edilmesinin mümkün olduğunu belirtti. Dr. Hakan Özörnek genetik test hakkında şu bilgileri verdi:
”Tüp bebek tedavilerinde, embriyo transferi öncesinde genetik test yapıp, doğacak bebekte bazı hastalıkları tespit edebiliyoruz. Yani genetik olarak normal mi değil mi anlayabiliyoruz. Yumurtayı dölledikten sonra daha anne rahmine koymadan yumurtayı inceliyoruz. Bu şekilde pek çok hastalığı yumurtayı anne rahmine koymadan engelliyoruz. Eskiden 12 kromozoma bakabiliyorduk. Şimdi 46 kromozomun tamamını inceleyebiliyoruz ve bazı hastalıkları elimine edebiliyoruz. Eski teknolojiyle sadece 12 kromozomu tespit ettiğimizde diğer kromozomlar da normaldir varsayımıyla hareket ediyorduk; çünkü başka bir çaremiz yoktu. Bu varsayım da hiçbir mana ifade etmiyordu.”
 
HASTALIKLARI ENGELLİYORUZ
 
Testin down sendromu olarak bilinen hastalığı da önlediğini açıklayan Dr. Özörnek, “Down sendromu 21. kromozomun 2 yerine 3 tane olmasından kaynaklanır. Bunu tespit edip, önlemini alıyoruz. Ailede bir hastalık var diyelim ve aile bu hastalığın çocuğunda olmasını istemiyor. Bu hastalıkları da tespit edip çıkarma şansımız var. Mesela, Akdeniz anemisine bakıyoruz. 10 embriyonun 7’sinde Akdeniz anemisi varsa; kalan üçünden birini veriyoruz. Böylece doğan çocukta Akdeniz anemisi olmuyor. Kısacası genetik testi ile beraber tüp bebek tedavisinde artık bebeklerin sakat doğma ihtimali neredeyse sıfır. Çok yakın bir gelecekte şeker, alzheimer, parkinson ve bazı kanser gibi hastalıkları da tespit etme şansı yakalayacağız” dedi.
 
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title