Bu belirtilere dikkat!

Bebeklerde sık görülen bir rahatsızlık olan kanda enfeksiyon bulunması durumu erken müdahale edilmezse ciddi problemlere sebep oluyor. Yüksek ateşle başlayan kanda enfeksiyon görülmesi, tedavi edilmezse ölüme sebep oluyor. İşte bebeklerde kanda enfeksiyonun belirtileri ve tedavileri…
 
Bebeklerde kanda enfeksiyon olup olmadığı kan testinden CRP denilen parametrenin yapılmasıyla anlaşılıyor. Kanda CRP parametresinin yüksek çıkması kanda enfeksiyon olduğunu işaret ediyor. Bebeklerde kanda enfeksiyon olmasının altında yatan birçok sebep bulunuyor. Bebeklerde kanda enfeksiyon doğduktan sonra uzun süre hastanede kalması ve bağışıklık sisteminin zayıflayanlar da daha fazla görülmektedir. Bebeklerde kan enfeksiyonun görülmesinin en çok görülmesinin nedeni romatizmal ateş hastalığıdır. Bebeklerde kanda enfeksiyon ilerlemesi ile tüm vücuda yayılmaktadır. Bunun için erken müdahale edilmelidir.
 
Bebeklerde kanda enfeksiyon belirtileri nelerdir?
 
Yüksek ateş
Annenin memesini emmeme isteği
Kusma
Huzursuzluk
Sarılık
Karında oluşan şişlik
Vücudun sıcaklığının düşmesi
Öksürük
Sürekli uyuma ve halsizlik
Kan basıncında düşme
Hormonal değerlerin düşmesi
Organların fonksiyonlarının bozulması
 
Bebeklerde kanda enfeksiyon nasıl bulaşmaktadır?
 
Bebeğin yediği yiyeceklerin temiz ve sağlıklı olmaması
Kirli ellerle bebeğe temas etmek
Kan yoluyla
Yanık sonrası bütünlüğü bozulan deriden de bulaşmaktadır.
 
Bebeklerde kanda enfeksiyonun tedavi nasıl yapılır?
 
Bebeklerde kanda enfeksiyon belirtilerini gösteren hasta hastaneye götürülmelidir. Bebeğe yapılan tahlil ve tetkiklerde enfeksiyonun çıkmasıyla tedaviye başlanılmalıdır. Kanda enfeksiyona yol açan mikroba karşı antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Bebeğin sıvı dengesi karşılamak için uygun beslenme yöntemi verilmelidir. Bebekte oksijen sıkıntısı olduğunda mutlaka oksijen tedavisi verilmelidir. Tedavi de bebeğin bilincinin açık olması gerekmektedir.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title