Doğum kontrol haplarıyla ilgili doğru bilinenler yanlışlar

Tüm dünyada doğum kontrol yöntemleri içerisinde sık olarak tercih edilen doğum kontrol hapı kullanımı, ülkemizde de yaygındır. Bunun nedeni doğum kontrol hapı koruyuculuğunun oldukça yüksek olması ve kullanım kolaylığıdır. Bunların yanında bu hapların ek faydalarının bulunması kullanımını artırmaktadır. Halk arasında doğum kontrol hapları ile ilgili yanlış bilinen pek çok konu bulunur. Hamilelikten korunma için son derece pratik olan bu yöntemin kullanım oranını artırmak için, doğru bilgilerin toplum tarafından bilinirliğini artırmak önemlidir.
 
Doğum kontrol haplarının tüylenmeye ve sivilcelerde artışa neden olduğuyla ilgili doğru olmayan bir inanış vardır.
 
Aslında bu inanış gerçeklerle taban tabana zıttır; çünkü doğum kontrol hapları tüylenme ve sivilce artışına neden olmaz. Aksine bu iki sorunu da tedavi etmede yardımcı olur. Polikistik over sendromu isimli hastalığın tedavisinde de kullanılan doğum kontrol hapları, hastalığın diğer bir belirtisi olan aşırı tüylenmenin azalmasına yardımcı olur. Sivilceleri de azaltarak daha parlak bir cilde kavuşmanıza yardım eder.
 
Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı sonucu gebelik önleme etkisinin kalıcı hale geldiği ve geri dönüşümsüz bir şekilde doğurganlığı ortadan kaldırdığı endişesi pek çok kadında vardır. Kısır kalma endişesi ile pek çoğu başka yöntemlerle korunmayı tercih etmektedir.
 
Oysa bu hapların böyle bir etkisi yoktur. Haplar bırakıldığı anda doğurganlık geri döner ve gebe kalmak için beklenmesi gerekmez. Uzun yıllar boyunca doğum kontrol hapı kullanan bir kadın, doğurganlığın azaldığı 30’lu yaşların sonuna gelmişse gebe kalması yaşıyla ilişkili olarak zorlaşmış olabilir. Bu durumun doğum kontrol haplarıyla herhangi bir ilişkisi yoktur. Yine polikistik over sendromu bulunan ve bundan haberdar olmayan kadınlar, doğum kontrol hapı kullanıyorsa, ilacı bıraktıklarında hastalıklarıyla ilişkili bir gebe kalamama sorunu yaşarlar. Bu durumun da doğum kontrol yöntemiyle herhangi bir bağlantısı yoktur.
 
Halk arasında doğum kontrol hapı kullanımının kilo aldırdığı ile ilgili yanlış bir kanı bulunur.
 
Doğum kontrol haplarının kilo aldırma gibi bir yan etkisi yoktur. Bazı kadınlarda alınan hormonların etkisiyle vücutta ödem gelişir. Bu da 1 kg kadar bir kilo artışı yapar. Fakat bu gerçek bir artış değildir. Hap kullanımı bırakılınca fazla sıvı atılır ve kilo normale döner.
 
Doğum kontrol hapları memede kist oluşumu yaptığı inanışı da yanlıştır.
 
Aksine, hapları kullananlarda memede kist ve kitle oluşum sıklığında azalma görülür. Aynı şekilde yumurtalık ve rahimde de tümöral oluşumların sıklığında azalma görülür.
Kaynak:Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title