Her annenin mutlaka bilmesi gerekiyor!

Beşiğine gereksiz bir şey koymayın
 
Tüm yeni anneler yenidoğan bebeklerine karşı temkinli davranmalı. Hiçbir ekstra yastık veya battaniye bulundurmamalı, bebeğinizin boğulmasına neden olabilecek şeylere izin vermemelisiniz.
 
Oyuncak seçerken tuvalet kağıdı rulosu testini kullanın
 
Boğulma riskine karşı, bir parçası 4 cm’den küçük olan hiçbir oyuncağı almayın. Tuvalet kağıdı rulosuna sığabilen herhangi bir oyuncak tehlikeli olabilir. Kablolu, kurdeleli, gevşek ipli oyuncaklardan uzak durun çünkü bunlar bebeğinizin boynuna dolanabilir.
 
Bebeği gözetimsiz bırakmayın
 
Onların küçük olduklarını aklınızdan çıkarmayın ve bebeğiniz uyurken bile odasından çıkmayın. Bunun yanında, iyi bir video ve ses kalitesine sahip çocuğunuzun beşiği yanında iyi bir bebek monitörü kullanabilirsiniz.
 
Evde bebeğinizin ağzına koyabileceği eşyalar, keskin köşeleri olan birçok şey vardır. Bunlar için önlemlerinizi almalısınız.
 
Her anne bebeği katı gıdaya geçtiğinde heyecanlanır. Ancak bu heyecanı sınırda tutun. Bazı gıdalar o hassas vücutta alerjiye neden olabilir. Bazı yaygın allerjenler süt, yumurta, yer fıstığı, ağaç fıstığı, balık, kabuklu deniz hayvanları, soya ve buğdaydır. Bu nedenle, genellikle doktorlar tarafından her seferinde tek bir bileşen denemek tavsiye edilir. Bebeğinize aynı yiyecekleri 4-5 gün verin ve sonra başka bir yiyecek deneyin. Böylece bebek farklı gıdalar için de bir tad geliştirmeye başlayacak.
 
Mikrodalgalar, yalnızca yiyecek üzerindeki olası zararlı etkiler nedeniyle değil aynı zamanda sıcaklıktaki ani değişim bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden ihtiyacınız olan tek şey sıcak su dolu bir kasedir. Süt şişesini sıcak su dolu kase içine koymanız önerilir. Servis yapmadan önce yiyecekleri iyice karıştırın.
 
Bebeğinizin sizin kadar geniş bir alanı kaplaması gerekiyor. Ekstra çarşaf ya da yorgan koymayın. Ve bebeğinizi sırt üstü yatacak şekilde beşiğine koyun. Hareketlemeye başladıktan sonra kendi uyku pozisyonlarını alacaklardır. O zamana kadar(en azından bir yaşına gelene kadar) sırt üstü yatırın.
 
Buzdolabına veya hemen görebileceğiniz yerlere çocuk doktoru, hastane gibi acil durumlarda ulaşılabilecek yerlerin numaralarını yazın.
 
Araba koltuğunun doğru kurulduğundan emin olmanız gerekir. Örneğin emniyet kemerini kilit moduna geçirmek ve koşum takımlarını uygun bir şekilde kullanmak önemlidir.
 
Bebeğin hayatının ilk günlerinde hemen hemen her anne doğru emzirme pozisyonunu bulmaya çalışır. Yeni anne adayları hastaneden taburcu olmadan önce doğru emzirme yöntemini mutlaka öğrenmelidir. Korkutmak için değil ama bebek iyi emme metodu geliştiremezse, göğsünüzde ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. – Bebeğin anne memesini doğru kavraması başarılı emzirmenin anahtarıdır. – Anne sütünden birkaç damlayı memeye sürmek, bebeğin anne sütünü daha kolay algılamasını sağlar. – Bebeğin ağzının meme ucu ile uyarılması, ağzını daha büyük açmasını kolaylaştırır. – Sadece meme ucunun değil, ‘areola’ denilen kahverengi halkanın da tam olarak kavranması etkili emme için gereklidir. – Bebeğin dudaklarının dışa doğru olması, çenesinin memeye yaslanması doğru emme kadar, meme başı çatlaklarının da önüne geçecektir. – Doğru emzirmede dikkat edilmesi gereken bir nokta da memenin, baş parmak ve diğer parmaklarla desteklenmesidir.
 
Anne olmanın tüm deneyimi doğum sonrası depresyona neden olabilir. Bunun üzerine uykusuzluk da eklenince içinden çıkılamaz bir hale dönüşür. Açık ve basit bir kural, bebeğiniz uyurken uykuya dalmaktır.
 
Bir çok anne çocuğunu banyo hakkında kuşkuludur. Ancak er ya da geç aşamaları öğrenmek zorundasınız. Bir bebeğin cildi çok hassasdır ve içinde yıkanması için uygun bir su sıcaklığı gerektirir. Suyun bebeğinizin cildini hırpalamamasını sağlamak için her zaman bir dirsek kontrolü yapın. Ve bebeğinizi sıkıca tutun.
 
Bir annenin kalbi her şeyi bilir. Her zaman içgüdülerinize güvenin. Çocuğunuzun davranışı veya yeme alışkanlıkları hakkında endişe duyuyorsanız hemen yardım isteyin. Annelik, kendi başına bir deneyimdir.
Kaynak:  mynet.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title