Beyni güçlendiriyor!

Bilimsel bir araştırmaya göre bebek formüllerine eklenen prebiyotik çocuklarda öğrenme ve hafıza gibi beyin işlevlerini arttırıyor.
 
Bir grup araştırmacı tarafından yapılan bilimsel bir araştırmaya göre bebek formüllerine prebiyotik eklenmesi çocuklarda öğrenme ve hafıza gibi beyin işlevlerini arttırıyor.
 
ABD’deki Illinois Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yürüttüğü araştırmadan elde edilen bulgular Nutritional Neuroscience dergisinde yayınlandı.
 
Prebiyotik takviyesi zekayı geliştirdi!
Sindirim sistemi, beslenme ihtiyacı ve beyin gelişimi yönünden insana benzemesi nedeniyle deneylerde domuz yavruları kullanıldı. Testlerde yavrulara polidekstroz (PDX) ve galaktooligosakkarit (GOS) isimli prebiyotikler ile takviye edilmiş formüller verildi. Bu şekilde beslenen yavrular yeni obje tanıma testinde (NOS) daha iyi performans göstermekle kalmadı; diğer yavrulara kıyasla daha keşifçi ve meraklı bir davranış sergiledi.
 
Araştırmanın başındaki isim olan Prof. Ryan Dilger, “Yaptığımız çalışmada, PDX ve GOS’un tanıma hafızası ve keşif davranışı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu tespit ettik. Bu çalışmada, bebeklerdeki tanıma hafızasını ölçmek için sıklıkla kullanılan yeni obje tanıma testini seçtik.”
 
Araştırmadan elde edilen bulgular, bebeklerde öğrenme ve hafıza becerilerini arttırmaya yönelik müdahalelerin tasarlanmasında yardımcı olabilecek.
 
Kaynak: www.gidahatti.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title