Her babanın hamilelik hakkında bilmesi gereken 5 şey

Hamilelik tamamen kadını ilgilendiren bir durummuş gibi görünse de aslında erkeğin de bu sürece önemli katkısı vardır. Çünkü bir erkek olarak eşinin yanında olduğunda kadın kendisini daha bir güvende hisseder ve rahat bir hamilelik geçirir. Ancak durum erkekler için de karmaşıktır. Hiçbir fiziksel farklılık yaşamayan erkekler bu süreç konusunda oldukça bilgisiz kalır. İşte size bu dönem hakkında yardımcı olabilecek birkaç bilgi…
 
Sandığınızdan daha güçlüsünüz
 
Eşiniz hamile ama bu sizin sürece hiçbir şekilde dâhil olmayacağınız anlamına gelmiyor. Bu dönemde eşiniz bambaşka ve çok güçlü yönlerini fark edecek. Ancak siz de ciddi bir değişimden geçeceksiniz ve eşinizle birlikte birçok şeyin üstesinden gelebileceğinizi göreceksiniz. Bir bebeği beklemek ikinizi de değiştirip, dönüştürecek.
 
Her hamilelik özeldir
 
Sabahlara kadar hamilelik hakkında bir şeyler Google’lıyorsunuz değil mi? Sabah bulantıları ne zaman geçecek, cinsiyeti ne zaman belli olacak ya da hangi haftada gelecek? Ancak her hamileliğin kendine ait özellikleri olduğunu bilmelisiniz. Her kadının vücudu bu süreçte farklı tepkiler verir ve tamamen özeldir.
 
O an geldiğinde yapabileceğin çok şey yok
 
O muhteşem an geldi ve sancılar başladı. Bu süreçte eşiniz hiç yaşamadığı bir konsantrasyon sürecine girecek. Hem acıyı kontrol etmeye hem de kasılmaları anlamlandırmaya çalışırken sizinle pek iletişim halinde olamayabilir. Bunu üzerinize alınmayın çünkü kişisel bir durum değil. Sadece şu an da ciddi bir şeyle başa çıkmaya çalışıyor. Ancak yanında olmanız ona tabii ki güç veriyor.
 
Yemek kokularına ve parfümüne dikkat etmelisin
 
Bazı kadınlar için hamilelikte kokular en büyük kâbustur. Yemek kokuları ya da sürdüğünüz parfüm gibi keskin kokular mide bulantısına neden olabilir. Bu nedenle eğer eşinizde bu gibi belirtiler varsa parfüm kullanmaya bir süre ara verebilirsiniz.
 
Babalık duygularla ilgilidir
 
Babalar genelde odanın dekorasyonu, mali durum, hastanenin ayarlanması gibi fiziksel koşulların düzenlenmesiyle ilgilenirler. Ancak böyle olmak zorunda değildir. Hamilelik süresince duygularınız değişir, kimi zaman karışabilir. Bu duyguları eşinizle konuşmak sizi birbirinize yakınlaştırır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Doğan Burda
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title