Yumurta alerjisi ne zaman geçiyor?

Bebekler için olmazsa olmaz besinler arasında yer alan yumurta, bazı miniklerde alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Ancak bebeği bu durumdan korumak annenin elinde…
 
Süt ve süt ürünleri bir bebeğin sağlıklı yetişmesi adına son derece önemli. Yumurtaya karşı alerjik reaksiyon geliştiren çok sayıda bebeğin, yumurtadaki vitaminleri nasıl alacağı sorusu, pek çok annenin zihninde yanıt bulabilmiş değil. Diyetisyen Serra Arslan, bebeklerde yumurta tüketimiyle ilgili önemli detayların altını çizdi:
 
Tamamlayıcı beslenme
 
Doğumdan 2 yaşına kadar devam eden yaşam dönemi, büyümenin çok hızlı oluşuna bağlı olarak besin ihtiyacının yüksek olduğu, beyin gelişiminin yüzde 90’ının tamamlandığı, bağırsak mikrobiyotasının erişkin halini aldığı ve yeme davranışının geliştiği çok kritik bir dönem. İlk 6 ay sonrası tek başına anne sütünün bebeğin besin ihtiyacını karşılayamamasından ötürü 6’ncı ayda bebeğin mide kapasitesine uygun yüksek enerjili, yeterli proteine sahip gıdalarla tamamlayıcı beslenmeye başlanmalıdır.
 
Sarı mı, beyaz mı?
 
Yumurta da, bu dönemde demir, çinko, kalsiyum, B vitaminleri gibi eksikliği yaşanan mikrobesinlerin karşılanmasında en temel gıdalardan biridir. Yumurta, yağ oranı düşük, vitamin ve mineral açısından zengin, kolay pişen, kolay püre haline getirilebilen, nispeten ucuz ve değerli bir tamamlayıcı besindir. Bebeklerde 6-8 aylık dönemlerde 1 haşlanmış yumurtanın sarısı, 8’inci aydan itibaren de günde 1 tam yumurta verilmeye başlanabilir.
 
ÖNCE ANNEYE TEDAVİ
 
Anne sütü alan bebeklerde önce annenin beslenmesi düzenlenir, ek gıdalara geçişte de alerjen gıdalar bebeğin beslenmesinden çıkarılır. Süt, yumurta alerjisi genellikle 2-3 yaş civarında geçer. Diyet programı başlayınca en az 6 ay diyet yapılmalı, daha sonra çocuk alerji uzmanı tarafından tekrar değerlendirilmelidir.
 
Kaynak: Star
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title