Bebeklerin ne kadar mikroba maruz kaldıklarını ölçen robot

Bebeklerin emekledikleri sırada halıdan havaya saçılan mikrop ve kirlilikten ne kadar etkilendiklerini görmek isteyen bilim insanları, etrafı hava sensörleri ile dolu bir bebek robot geliştirdiler.
Bazı bebekler yürümeyi biraz daha hızlı öğrenir, bazıları ise bunun için biraz daha fazla gayret göstermelidir. Fakat ne olursa olsun tüm bebekler emekler. Peki bebeklerin üzerinde emekledikleri halılarımız ne kadar temizdir? Herkes bilir ki halılar ne kadar temizlenirse temizlensin kir, alerjen ve mikrop yuvalarıdır.
 
Amerikan ve Finli bilim insanlarından oluşan bir ekip, bebeklerin emekledikleri sırada ne kadar kir ve mikroba maruz kaldıklarını ölçmek için bir robot bebek geliştirdiler. Üzerinden bir dizi hava sensörü bulunan robot bebek halı üzerinde tıpkı bir bebek gibi emekleyerek bebeklerin soluduğu havanın kalitesini ölçtü.
 
Araştırmanın sonucuna göre emekleyen bebekler, yürüyen yetişkin bir insana göre 4 kat daha fazla kirliliğe, alerjene ve mikroba maruz kalıyor. Üstelik bu kir, alerjen ve mikrop oranı halının kirliliğine gör 20 kata kadar artabiliyor. Araştırmaya liderlik yapan Brandon Boor’a göre bu kirliliği soluyan bebeklerde astım ve alerjik hastalıkların görülme ihtimali oldukça fazladır.
 
Sonuç olarak hepimiz emekledik ve hepimiz sağlıklı bireyler olarak büyüdük ve hayatımıza devam ediyoruz. Dolayısı ile durum o kadar da korkunç değil. Araştırmacılar bu noktada ‘eski arkadaş mekanizması’na atıfta bulunarak bağışıklık sistemi gelişme aşamasındayken, bebeklerin zararsız mikroplarla temas etmesinin bağışıklık sistemini güçlendireceğini söylüyorlar.
 
Kaynak: www.webtekno.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title