Hayali oyunlar mı oynuyor?

Küçük çocuklar için fantezi ve gerçek hayat arasındaki çizgi keyif verici bir şekilde belirsizdir. Daha büyük veya okul öncesi bir çocuk, odasından çıkmadan ejderhalarla savaşabilir veya aya uçabilir. Bu yaştaki bir çocuğa bir kale inşa etmek isterseniz, ihtiyacınız olan tek şey iki sandalye ve üstlerini örtecek bir battaniyedir. Hayali oyunun pek çok amacı vardır ve oyunun sınırlarını zorlar. Bu çocuğunuzun yeni fikirleri keşfetmesine ve hayatı farklı bir perspektiften bakmasına izin verir.
Hayali oyun, genellikle 3 yaş civarında başlayarak hayali arkadaşları da oyuna dahil edecek şekilde gelişir. Bu hayali arkadaşlar, sık sık çocuğun yapamayacağı veya cesaret edemediği şeyler yaparlar. Hayali bir dost, büyük taleplerde bulunabilir veya yetişkinler ve daha büyük çocuklarla kaba konuşabilir. Sihirli güçlere veya derin bir güç veya bilgeliğe sahip olabilir. Bu çocuğun hayatı başka bir bakış açısından deneyimlemesi ve güç olgusuyla denemeler yapmasının bir yoludur. Aynı zamanda çocuk halıya meyve suyu döktüğünde suçu başkasına atmaya da yarar.
Hayali bir arkadaşın ortaya çıkışı bazen ebeveynleri endişelendirse de buna gerek yoktur. Bu durumun aksine sevinçle karşılanması gerekir. Yale Üniversitesi’nden Dr. Jerome Singer’ın araştırmasına göre, hayali arkadaşlara sahip olan okul öncesi çocuklar, diğer yaşıtlarından daha geniş bir hayal gücüne ve kelime bilgisine sahip. Buna ek olarak genellikle daha mutluydular ve sınıf arkadaşları ile daha iyi geçinmekteydiler. İşin ilginç yanı, bu çocukların çoğu ebeveynlerine hayali arkadaşlarından bahsetmemişlerdi.
Kaynak: www.prima.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title