Evinizde bu önlemleri aldınız mı?

Bebeği hayatı keşfetmeye başlayan ebeveynler için evde mutlaka alınması gereken önlemler…
 
PRİZLER CAZİBE NOKTALARI
Bebeklerin emeklemeye başladığı andan itibaren en çok hedef aldıkları yerlerdir prizler. Çoğu evde duvarların aşağı bölümlerinde oldukları için ulaşmaları da kolaydır. İlk iş buralara priz kapakları koymak. Böylelikle minik parmaklarını inatla deliklere sokma eylemleri önlenmiş olur. Diğer yandan prizlerde kablo da bırakmamak gerekir. Unuttuğunuz bir şarj kablonuz onun ağzına sakız olabilir.
 
KÖŞE KORUYUCULAR
Orta sehpalar hemen ortadan kaldırılmalı. Genelde tutunarak yürümeye çalıştıkları bu mobilya, kafa, yüz yaralanmalarına sebep olabiliyor. Sadece yana itmeyi tercih ettiyseniz, köşe koruyucularla mutlaka güvenli hale getirin. Bu köşe koruyucularını tüm diğer mobilyalarınız için de kullanabilirsiniz.
Çocuğunuz şifonyer ve raflı dolaplara tırmanıp altında kalabilir. Bu mobilyaları mutlaka duvara sabitlemeniz gerekir. Ayrıca televizyonlarda devrilmeye çok müsaittir. Duvara sabitlemeniz gereken eşyaların başında gelirler.
 
PARMAKLARI SIKIŞMASIN
Gelelim kapı, pencere, dolap ve çekmecelere. Tıpış tıpış ilerleyen bebeğinizin buralara parmağını sıkıştırması an meselesidir. Kapı stoperleri, pencere, çekmece, buzdolabı ve fırın kilitleri alınmak için sizi bekliyor. Hepsini bir arada bulup alacağınız pratik mağazalar var. Sakın ihmal edip minik bir parmağı üflerken kendinizi bulmayın.
Ayrıca, evinizde merdiven varsa, düşüp yuvarlanma ihtimaline karşı vidalı güvenlik kapılarından alabilirsiniz.
 
YALNIZ BIRAKMAYIN
Bebeğinizi yatak, beşik, mama sandalyesi, alt değiştirme masası gibi yerlerde sakın yalnız bırakmayın. Emniyet kemeri varsa mutlaka takın. Yatakların kenarları için yatak bariyerleri var. Bunların pek çok ölçü seçeneği var ve montajları da kolay.
Evinizde şömine ya da soba varsa çocuğunuzun buralara yaklaşmasını önleyici çocuk korkulukları var. Mutlaka edinin ve yakınında çakmak, kibrit gibi yanıcı maddeler bırakmayın.
Ocakların ön tarafta bulunan bölümlerini kullanmayın. Burada bulunan çaydanlık ve tencereleri çekip üzerlerine düşürebilirler.
Uzun lamba ve abajurları mutlaka diğer mobilyaların arkasına çekin.
 
DETERJANLARI KALDIRIN
Temizlik malzemeleri, ilaçlar ve kozmetik malzemelerini kilitli ve yüksek yerlerde muhafaza edin. Bebeğiniz gördüğü şeyleri ağzına atıp tadına bakmak isteyecektir. Alacağınız bu ufak önlem onu zehirlenmelerden koruyacaktır.
Klozetler de çocukların ilgisini çeker. Mutlaka klozet için çocuk kilidi kullanın.
 
BOĞULMA TEHLİKESİ VAR
Bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetlerin düğme, fermuar ve baskılarına dikkat edin. Sağlam olmayan bir düğmeyi yutması an meselesidir. Ayrıca aldığınız oyuncakların göz, küpe, toka ve boncuk gibi çıkarıp ağzına atabileceği parçaları olmamalıdır. Kıyafet ve oyuncakların ipleri kısa olmalıdır. Boğazına dolanabilecek uzunlukta olanlardan uzak durun.
Kaynak: Sabah
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title