Kolay banyo yaptırmanız için 10 öneri

Bebeğe yaptırılan banyo, her zaman anne-babalar için korkuyu beraberinde getirmiştir. İşte onların bu konuda tecrübe kazanmalarına yardımcı olacak ve bebekleriyle keyifli bir banyo saati geçirmelerini sağlayacak adım adım banyo yaptırmanın inceliklerini öğretecek öneriler:
 
1. Küveti doldurduktan sonra bebeğinizi soyun.
 
2. İki elinizle başını ve poposunu destekleyerek küvete koyun (Bazı küvetlerin içinde bulunan oturma ve yatma bölümleri bebeğinizi daha rahat banyo yaptırmanıza yardımcı olur.). Eğer bebeğinizi tek başınıza yıkayacaksanız, bir elinizi bebeğin koltuk altından geçirip sırtından diğer koltuk altına uzatın, başı dirseğinizin içine dayanırken diğer koltuk altından da sıkıca tutun. Boştaki elinizle suyu yavaş yavaş vücuduna dökerek öncelikle suya alıştırmaya çalışın.
 
3. Bebeğin yüzü size bakarken banyo lifine vücut sabununu koyup yumuşak masaj hareketleriyle bebeğinizin gövdesini, bacak aralarını, ayak ve ellerini sabunlayın. Suyu yavaş yavaş vücuduna dökerek durulayın.
 
4. Bu arada onunla konuşarak sakinleşmesini sağlayın.
 
5. Sonra saçına şampuanını koyup yumuşak hareketlerle yıkayın. Suyu dökerken yüzüne gelmemesine dikkat edin. Bebekler banyoyu çok severler ama yüzlerine gelen su, onlarda boğulma hissi yaratır ve korku geliştirebilir.
 
6. Bebeğinizi sıkıca tutup yüzüstü gelecek şekilde kolunuza yatırın, kulak arkaları, sırtı, poposunu ve en son elinizle yüzünü yıkayın. Sabunlardan tam arınması ve gevşemesi için durulama işini 2-3 dakika uzatın.
 
7. Havlusuna yatırıp sararak banyoyu tamamlayın. Bebeğinizin saç bölgesinde konak varsa, banyo öncesi badem yağı veya karbonatlı su sürerek onların yumuşamasını sağlayıp banyoya daha sonra başlayın.
 
8. Odasına geçtiğinizde bebeğinizi giydireceğiniz yere yatırın. Onu yatıracağınız zemin yumuşak ve geniş olmalıdır. Yatak başları, giyinme bölümleri düşme riski açısından sakıncalı yerlerdir.
 
9. Havluyu açmadan yumuşak hareketlerle gövdesini okşayarak kurulayın. Havlu içinde iken yumuşak bir bezle önce yüzünü, göz pınarlarını sonra kulak kepçesinin arkasını ve içini kurulayın. Kulak içine herhangi bir şey sokmayın, kulak kiri banyo sonrası akarak dışarı çıkacağı için sadece dış bölgeleri temizlemek yeterlidir.
 
10. Burun için özel bir temizlik gerekmez, banyoda buharla yumuşayan burun sekresyonu genellikle hapşırıkla çıkar, yumuşak bir mendille silinmesi yeterlidir.
 
Gerekli malzemeler
 
Banyo için gerekli olan malzemeler önceden hazırlanırsa, anne-bebeği daha rahat ve sorunsuz bir banyo keyfi bekliyor demektir. Bunun için ihtiyaç duyulan malzemelerin hazır olup olmadığı kontrol edildikten ve eksikler tamamlandıktan sonra banyo aşamasına geçilebilir. Bu aşama da size yardımcı olacak malzemelerin listesini mutlaka gözden geçirin.
 
Banyo havlusu
 
Şampuan, sabun
 
Banyo lifi
 
Küvet
 
Küvet için file
 
Vücut losyonu
 
Bebe yağı
 
Bebek bezi
 
Bebeğiniz için 2 adet giysi
 
Sıcak su ve temiz bir su kabı
 
Kaynak: Sabah / Aytülike KESKİN
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title