Bebeklere yürüme nasıl öğretilir?

Bebeğinizin ilk adımlarını heyecan içinde bekliyor musunuz? Yürümesi için onu cesaretlendirmeye mi çalışıyorsunuz? Küçük bebeğiniz oturmayı ve emeklemeyi bir hayli seviyor ve artık onun yürümesi için doğru zaman olduğunu mu düşünüyorsunuz? Doktorunuz, bebeğinizi yürümesi için cesaretlendirmenin zamanının geldiğini mi söyledi? 
Bebeğiniz ayakta durmaya başladığı andan itibaren aslında yürümeyi isteyecektir. Ancak öte yandan, bebeğiniz yürümeye başlamadan önce dengesini sağlayabileceğinden emin olana kadar beklemek de isteyebilir.
 
Bebekler genellikle 12-17 ay arasında yürümeye başlayacaktır. Bazı bebeklerde bu süre değişkenlik gösterir ve 10 aylık da yürüyebilirler. Ya da bu süre 18 aya kadar çıkabilir. Ancak her iki durum da normaldir. Bebeğinizin yürümeye başlamasına ilişkin çok sayıda faktör vardır. Bunlara kalıtım da dahildir. Tüm bunların yanında anne ve babalar olarak bebeğinize yürümeyi öğretebilirsiniz.
 
Öncelikle bebeğinizin sırt kaslarını güçlendirmeniz gerekir. Genellikle bebeklerin yürümeye başlaması için bacaklarının güçlenmesi gerektiği düşünülür. Ancak bebeğin sırt kasları çok daha büyük bir role sahiptir. Sırt kaslarını güçlendirmesi için bebeğinizin baş ve boynunu hareket ettirmesini sağlayın. Görüş açısının biraz üzerinden ilgisini çekebilecek şeyler gösterin, onu görmek için başını yukarı kaldıracaktır. Bebeğinizin sırt kaslarını güçlendirmenin bir başka yolu ise, onu yüzükoyun yatırmaktır. Bu şekilde boynunu ve başını hareket ettirmesini sağlayacak hareketlere onu yöneltmeniz, kaslarını daha iyi kontrol etmesini sağlayacak, sırt kaslarını güçlendirdikten sonra bebeğiniz yürüme yolculuğuna başlayacaktır.
 
Yürümeye başlamadan önce bebeğinizin koordinasyonunu geliştirmeniz de önemli. Bebeğiniz tek başına yürümeye başlamadan önce denge ve koordinasyonunu tam olarak sağlamalıdır. Bebeğiniz tek başına oturmaya başladığında, dengesini ve koordinasyonunu geliştirmesi için yardımcı olmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizi yere oturtun ve karşısına geçerek ona bir top yuvarlayın ve topu sonrasında ondan uzağa atın. Bu oyun, topu almak için onun ileri geri hareket ederek dengesini sağlanmayı öğrenmesine yardımcı olur. Topu aynı şekilde sağa ve sola atarak dengesini geliştirebilirsiniz.
 
Bebeğinizi daha fazla oyun oynamaya özendirin. Onunla oyun oynamak yürümesi için onu cesaretlendirmenin en etkili yollarından biridir. Bebeğinizin dengesini ve hareket etmesini sağlayacak oyunlar keşfedin. Bebeğiniz emeklemeyi seviyorsa onu yere bırakın ve siz de karşısına geçin. Emekleyerek onu takip etmeye başlayın. Yakalamak üzereyken onu gıdıklayın, gülün ve böylece oyunu eğlenceli yapın. Bu oyun onun daha hızlı emeklemesini sağlayacak, el ve kol hareketlerini kontrol etmesini yardımcı olacaktır.
 
Bebeğinizin gördüklerine ulaşmaya çalışmasını sağlayın. Doktorlar, bebeğinizin birşeylere uzanmaktan hoşlanmasının, yürümeye ilgisini artıracağını belirtiyor. Bebeğinizin sevdiği oyuncakları ondan uzak bir yere koyun. Oyuncakları nereye koyduğunuzu görmesini sağlayın ve çok uzak olmadıklarından emin olun. Aynı zamanda oyuncakların bebeğinizle aynı seviyede olmasını sağlayın. Bir süre sonra oyuncakları biraz yükseğe koymayı deneyin. Eğer ayağa kalkarak oyuncağa ulaşmaya çalışırsa ona mutlaka destek olun.
 
Bebeğinizin oyun sırasında düşüşlerini kontrol edin. Bebeğiniz ilk adımlarını atmaya hazır olabilir ancak düşme korkusu onu yürümekten alıkoyabilir. Eğer bir yere tutunarak ayağa kalkabiliyor ve bir süre ayakta durabiliyorsa, bir sonraki adımı atmanın zamanı gelmiş demektir. Eğer düşmekten korktuğunu düşünüyorsanız, korkularını yenmesi için yerlere yastıklar yerleştirebilirsiniz. Bir kez düşse bile, canının yanmayacağını bilecektir. Hatta yürüyebilir ve yastıkların üzerine düşerek gülebilirsiniz bile. Eğer hala korkuyorsa, bu kez elinizi uzatın ve ona yardım edin.
 
Bebeğiniz yürümeye başladığında ona yardımcı olun. O ilk adımlarını atmaya başladığında bebeğinize yardımcı olmak çok önemlidir. Başlangıçta ayaklarının üzerinde kolayca duramıyorsa, onu koltuk altlarından tutun. Daha istikrarlı hale geldiğinde ve dengesini daha iyi sağladığında bu kez kalçalarından tutarak yardımcı olun. Bu asıl kaslarının daha güçlü olduğundan emin olmasını sağlayacaktır.
 
Çocuğunuzun yalın ayak yürümesine izin verin. Çünkü bebeğiniz ayakkabıları olmadan yürürken çok daha rahat olacaktır. Ayakkabıları olmadan topukları ve parmaklarıyla yeri daha iyi kavrayacak böylece hızlı hareket edecektir. Soğuk bir yerde yaşıyorsanız, çocuğunuzun çorap ya da ayakkabılarını giymesi önemlidir. Mümkünse, bebeğiniz yürürken ayakları üşümesin diye bir halı kullanın.
 
Bu önerilerin yanı sıra bebeğiniz ilk adımlarını atmaya başladığında onunla eğlenceli oyunlar oynamak, yürüme konusundaki cesaretini artıracaktır. Ancak şunu unutmayın; her anne baba bebeğinin ilk adımlarını atmasını görmekten büyük mutluluk duyar. Fakat her bebeğin bu kilometre taşına ulaşması farklı farklı süreçler alacaktır. Bu nedenle, bebeğinize zaman vermeyi unutmayın.
Kaynak: happycenter.com.tr
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title