Süt dişleri neden lekelenir?

Bebeklerin 4 ile 6 aydan itibaren çıkmaya başlayan ve 30 ile 36 aylarda çıkması tamamlanan süt dişi veya bebeklik dişi olarak adlandırılan dişler, genellikle beyaz renkte oluyor ancak kimi zaman renk değişimi yaşanabiliyor.
 
Renk değişiminin altında kansızlık gelişimini önlemek amacıyla kullanılan demir içerikli damla ve şuruplar, ağız içinin hijyen olmaması, fazla şeker ve tatlı tüketilmesi, sulardaki fazla flor veya bebeklere flor içeren ilaçlar verilmesi, meyve suyu ve süt gibi gıdaların uyku öncede bebeğe verilmesi, bazı antibiyotikler, yürüme koşma sırasında bebeğin düşmesiyle oluşan hasarların sebebiyet verdiği belirtiliyor.
 
Bebeklerde lekesiz ve sağlıklı dişler için ağız bakımının yapılmasının şart olduğunu kaydeden uzmanlar, bebeklikten itibaren yumuşak diş fırçası ve bebeklere uygun yutulabilir diş macunları ile dişlerin temizlenmesi gerektiğini hatırlatıyor.
 
Bebeklerde tatlı tüketiminin sınırlandırılması ve doktor önermedikçe herhangi bir ilaç kullanılmamasını tavsiye eden uzmanlar, bebeklerin asla uykudan hemen önce biberonla beslenmemesi gerektiğinin altını çiziyor.
 
Uzmanlar ayrıca süt dişleri nasıl olsa dökülecek diye düşünülmemesi gerektiğini, sağlıklı süt dişlerinin ileriki dönemde çıkacak olan kalıcı dişlerin sağlığı için de çok önemli olduğunu vurguluyor.
Kaynak: www.medya24.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title