Bebekleri hastaneye düşüren bu hastalığa dikkat!

Akciğerlerin küçük havayolları olan bronşiollerde tıkanıklığa sebebiyet veren iltihabi bir hastalık olan bronşiolitin, hastaneye yatacak kadar ciddi nefes darlığına neden olduğunu belirten uzmanlar, tekrarlama riskinin de fazla olmasından dolayı ailelerde endişe yarattığını vurguluyor.
 
Solunum sıkıntısına ve öksürüğe neden olan, ebeveynleri çocuklarının astım olup olmadığı konusunda endişelendiren bronşiolitin genellikle 2 yaştan küçük çocuklarda sıklıkla da 3-6 aylık bebeklerde gözlemlendiğini kaydeden uzmanlar, bu yaş grubunda en fazla hastaneye yatış sebebinin bu hastalık olduğu üzerinde duruyor.
 
Genellikle daha çok ekim – mayıs ayları arasında ortaya çıkan bronşiolitin, erişkinlere göre çocuklarda daha fazla görülmesini, küçük çocuklar ve bebeklerin bronşlarının çapının dar ve sayıca az oluşuna bağlayan uzmanlar, bronşları çevreleyen kıkırdak halkaları çok yumuşak olduğu için hava yolları daha kolay tıkandığını ve bronşioller virüslerle iltihaplandıklarında duvarları şişer ve içlerinde de salgılar biriktiğini kaydediyor.
 
Çocukların metabolizma hızlarının ve oksijen tüketimlerinin daha yüksek olmasının, bronşiolitin çocuk ve bebeklerde daha çok görülmesinin sebepleri arasında olduğunu belirten uzmanlar, hastaların yüzde 90’ının ailesinde gribal enfeksiyon hikayesiyle kendilerine geldiğini hatırlatıyor.
Bronşiolit tedavisi
Bronşiolit tedavisinde, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan ilaçlardan faydalanılıyor. Nefes almada güçlük sorunu için de nefes açıcı ilaçlar verilebiliyor. Virüslerin neden olduğu bronşiolit hastalığında antibiyotikler etkisizdir, o nedenle birçok hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotik bu hastalıkta kullanılmaz. Bebek ve çocukların broşiolit tedavisi esnasında, onları sigara dumanı, parfüm ve deodorant gibi kimyasal içerikli ürünlerden uzak tutmak gerekiyor.
Kaynak: www.medya24.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title