Neden anne sütü?

Yapılan araştırmalarda ilk 1 yıllık kritik dönemde yeterli miktarda anne sütü alamayan bebeklerin, günlük besin ihtiyaçlarının tamamını karşılayamadıkları ve yanlış beslenme sonucunda zihinsel, fiziksel ve bağışıklık sistemi gelişimlerinde geri kaldıkları kanıtlanmıştır. Bu yüzden ilk 1 yıl boyunca anne sütünün önemi çok büyük.*

Anne sütü ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyacını karşılamaya yeter. Gebeliğin rahat ve huzurlu geçmesi, doğum sonrasında dinlenmek, sağlıklı beslenmek, huzurlu bir ortamda olmak anne sütünü destekliyor. Annenin lohusalık sendromundan uzak kalarak bebeğine iyi baktığını düşünmesi, bebeği ile göz teması kurarak birlikte bol vakit geçirmesi, zamanı bebeğine ve dinlenmeye ayırabilmesi oldukça önemli. Burada anne kadar, ona yardımcı olanların da pozitif olması, anneyi dinlendirmesi süt salınımını destekliyor.

Hazırlanma maliyet ve zahmetinin olmaması, bebeğin ihtiyacına göre salınması, her zaman verilebilir olması ve elbette sağlık açısından vazgeçilmez olması anne sütünün değerine değer katıyor. Ancak tüm çabalara rağmen anne sütü yeterli miktarda olmayabilir. Bu durumda ek gıdaya geçecekseniz mutlaka doktor kontrolünde karar vermeniz ve önceliği anne sütüne tanımanız gerekir. İlk 1 yıl anne sütü alan bebeklerde gelişimin alamayan bebeklere oranla daha iyi ilerlemesi ve özellikle bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu araştırmalarla ortaya konmuş durumda. Anne sütü bebeğin sadece, bebeklik ve çocukluk döneminde değil yetişkinlik dönemindeki kapasitesi, bağışıklık sistemi ve genel sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahip. Bu yüzden anne sütü almak her bebeğin hakkıdır diyoruz. Sütünüz azaldığında, hemen mamaya başvurmadan önce su tüketiminizi arttırın ve biraz dinlenin. Düzenli uyku, bol su, taze sebze ve meyveler size ilaç gibi gelecektir.

 

 

 

*Çocuk Gastroentroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı

Neden anne sütü?
5 (100%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title