Bebek ölümlerine neden oluyor!

Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nejat Narlı, “Bebekleri doğar doğmaz kokmasın diye tuzluyorlar. Savunmasız bebeğe sürülen tuz, sıvı kaybına neden oluyor. Bebeğini korumaya çalışan aile, istemeden beyin kanaması geçirip ölmesine neden oluyor” dedi.
 
Yeni doğan bebekleri genellikle aile büyüklerinin tavsiyesiyle tuzlandığını belirten Prof. Dr. Nejat Narlı, “Yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytinyağı ile birlikte ovulup banyo ettirilerek ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanıyor. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi kesinlikle tuzlamayın.”
TOPRAĞA SARIYORLAR, TETANOS OLUYOR
 
Tuzlamanın genelde Adana ve Hatay çevresinde yapıldığını belirten Prof. Dr. Nejat Narlı şöyle konuştu:
“Özellikle bölgemizde doktor desteğini almayan bazı aileler tuzlamayı uyguluyorlar. Bebekleri doğar doğmaz kokmasın diye tuzluyorlar. Yeni doğan savunmasız bebeğin vücuduna sürülen tuz, sıvı kaybına neden oluyor. Böyle olunca bebeğini kendince korumaya çalışan aile, istemeden onun beyin kanaması geçirip ölmesine neden oluyor. Bazı soğuk bölgelerde de bebek doğar doğmaz vücudu toprak ile sarılıyor. Bu da bebeğin tetanos olmasına neden oluyor. Çoğu zaman da bebeğe doğduktan sonra birkaç kez ezan okunmadan anne sütü verilmiyor. Bebeğin gözüne iyi göreceği düşünülerek limon damlatılıyor. Yapılan bu işlemler hemen ters etki göstermezse de bir süre sonra sağlık problemleri olarak kendini gösteriyor.”
Kaynak: Posta
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title