Bebeğinizle ilgili 7 ilginç gerçek…

Annelerin çoğu, bebeklerinin sadece yemek yiyip, tuvaletini yapıp uyuduğunu zanneder; fakat aslında bebeğiniz bunlardan çok daha fazlasını yapabilir. İşte bebeğinizle ilgili sizi şaşırtacak 7 ilginç gerçek!
 
1. Temel fizik ve matematik bilgisi
Bir yeni doğan, çok temel fizik ve matematik bilgisine sahip olabilir; bir, iki ve üç cisim arasındaki farkı söyleyebilir. Eğer bu cisimlerden birini alırsanız, ya da cisimlere yeni bir cisim eklerseniz, kaç cismin kaldığını bilebilir.
 
2. Her zaman dinlerler
Bebekler her zaman dinlerler, doğmadan önce bile! İki günlük bir yeni doğan tek bir hece bile duysa annesinin sesini tanır.
 
3. İlk üç hafta gözyaşları olmaz
Bebekler doğar doğmaz ağlamaya başlasa bile genelde birkaç hafta veya ay boyunca gözyaşları yoktur, henüz oluşmamıştır. Bunun nedeni gözyaşı kanallarının doğumdan sonra hala gelişmeye devam etmesidir.
 
4. Özel bir ağlaması vardır
Bebeklerin doğumdan sadece 3 gün sonra annesi tarafından tanınabilen özel bir ağlaması vardır. Araştırmalara göre odada başka ağlayan bebekler olsa bile anne kendi bebeğinin ağlamasını ayırt edebilir.
 
5. Sadece belli bir mesafeyi görürler
Bebekler yaşamlarının ilk üç ayında sadece 20-23 cm uzaklıktaki nesneleri görebilirler. Bu, onu emzirirken sizi görebilmesi için ideal mesafedir.
 
6. İnsan sesini severler
Bebekler, insan konuşma sesini çok sever. Bu, bebeklerin ilk konuşma denemelerinin zil sesi gibi sesler yerine taklit sözcüklerini içermesinin sebeplerinden biridir.
 
7. Kendilerini güvende hissetmek isterler
Yenidoğanların her daim annelerine yakın olması gerekmektedir ve tüm vücutları annelerinin onlara kendini güvende hissetmesini sağlaması için tasarlanmıştır. Tatlı küçük burnu, iri gözleri, tombul kolları ve bacakları duygusal bir tepkiyi tetikleyecek şekildedir. Bu, annenin bebeğine karşı şiddetli bir sevgi ve koruma duygusu hissetmesini sağlar. Böylece onu sıcak ve güvende hissettirmek için elinden geleni yapar.
 
 
 
Kaynak: www.eticicibebe.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title