Erken hamilelik belirtileri neler?

1. Regl Gecikmesi
Regl düzeninde yaşanan değişimler genel olarak hamileliğe yoruluyor. Her ne kadar reglde yaşanan gecikmeler her zaman hamilelik ile alakalı olmasa da, genel olarak bunu erken dönemde görülen bir belirti olarak ele alabiliriz. Ancak regl gecikmesi yorgunluk, stres, sinirli olma hali gibi etkenler nedeni ile de ortaya çıkabilir. Örneğin regl gecikmesini hamileliğe yoran bir kişi, bunun getirdiği stres yüzünden regl düzeninde bir bozulma yaşayabilir ve bunu direkt olarak hamileliğin belirtisi olarak düşünebilir. Bu nedenle takviminizi kontrol etmeniz, o sırada yaşantınızda hastalık ya da benzeri bir durum olup olmadığını takip etmeniz gerekiyor. Eğer bunlara rağmen normal düzene göre olmanız gereken tarihte regl olmazsanız, bunu erken hamilelik belirtisi olarak düşünebilirsiniz.
 
2. Hassaslaşan Göğüsler
 
Kadınların göğüslerinde yaşanan belirgin değişimler, hamilelik belirtileri arasında en kolay tespit edilenlerdendir. Hamilelik olduğu takdirde kişinin göğüslerinde öncelikle bir büyüme yaşanır. Bunun yanında kişinin göğüsleri oldukça hassaslaşır. Göğüslere dokunulduğunda yaşanan ağrılar ve sızılar, özellikle göğüs uçlarında ciddi bir biçimde şiddetleniyor ise, hamileliğe işaret ediyor olabilir. Bir diğer fiziksel değişim, yine göğüs uçlarında yaşanan, halkanın rengindeki değişimdir. Göğüs ucu halkası hamilelik ile birlikte genişler ve koyu bir renk almaya başlar. Bunun asıl nedeni hamilelik nedeni ile salgılanan hormonlar olduğundan, hamilelik tespitinin göğüslerden yapılması kolaylaşır.
 
3. Mide Bulantısı
 
Mide bulantıları ve bundan dolayı yaşanan kusmalar genellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde görülür. Fakat erken dönemde yaşanan belirtiler ile birlikte görülen bulantı ve kusmalar, direkt olarak hamileliğe işaret ediyor olabilir. Bu bulantılar genelde üçüncü ayın sonuna doğru kesilmesine rağmen, başlangıcı hamileliğin ilk haftalarına kadar gidebilir. Mide bulantısı ve kusma olmasının nedeni, hamilelik nedeniyle salgılanmaya başlayan hormonların seviyelerinin yükselmesidir. Eğer bu hormon seviyeleri ortalamanın üstünde seyrediyor ise, kadınlarda bulantı ve kusma şikayetleri daha sık ve şiddetli görülür.
 
4. Vajinal Akıntı
 
Sperm ve yumurtanın döllenmesi sonucu oluşan embriyonun daha sonra rahme yerleşmesi gerekir. Embriyo rahme yerleştiği zaman vajinal akıntı görülebilir. Hamile olduğunun farkında olmayan kişiler, bu vajinal akıntıyı sıklıkla regl ile karıştırır. Fakat reglden farklı olarak bu akıntı çok şiddetli olmaz. Ayrıca renk olarak da normal regl ile uyuşmaz. Bu nedenle normalde olmaması gerekirken olan vajinal akıntılar, hamileliğe işaret ediyor olabilir. Ayrıca bu belirti embriyonun rahme tutunması sırasında olduğu için, erkenden hamile olup olmadığınızı anlamak için başvurabileceğiniz bir belirtidir.
 
5. Çok Sık İdrara Çıkma
 
Kişinin idrar ihtiyacını çok sık gidermeye başlaması elbette sadece hamileliğe yorulmamalıdır. Fakat normalden çok daha fazla idrara çıkmaya sebebiyet veren durumlardan biri de hamileliktir. Hamilelik, erken safhalarından sonuna dek, kişinin idrara çıkma durumunda değişikliklere neden olabilir. Hamilelik ile birlikte artışa geçen hormonlar kan akışını hızlandırırken bunun yanında idrarda da ciddi bir artışa neden olur. Bu nedenle erken dönemdeki hamile kadın sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilir. Bunların dışında hamilelik süreci boyunca böbreklerin daha verimli çalıştığı da gözlemlenmiştir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise rahim büyüyerek idrar kesesine baskı yapmaya başlar ve bu da sık sık idrara çıkma ihtiyacı doğurur.
 
6. Baş Dönmesi ve Halsizlik Hissi
 
Hamileliğin tespit edilmesine yarayan belirtilerin her biri kolay tespit edilen cinsten olmayabilir. Bazı değişimler, diğer belirtiler ile birleştirildiğinde, hamileliğe işaret edebilir. Baş dönmesi de bunların arasındadır. Hamilelik süreci boyunca kişinin vücudunda birçok değişim yaşanır. Bu değişimlerin ana sebebi, hormonal dengenin normalin dışında seyretmesidir. Aynı zamanda baş dönmesi yanında kişide sıklıkla halsizlik ve yorgun hissetme durumları da görülebilir. Örneğin kişi gün boyu bir şey yapmadığı halde gereğinden fazla yorgun hissediyor ise, bu da hamilelikten kaynaklanıyor olabilir. Ancak bu belirtiler tek başlarına direkt olarak hamileliğe işaret etmez. Bu değişimleri, başka belirtiler ile birlikte ortaya çıkıyor ise hamileliğe yormalısınız.
 
7. Şişkinlik ve Ağrılar
 
Şişkinlik her regl döneminde kadınların tecrübe ettikleri bir durum. Aynı zamanda regl dönemi ile birlikte birçok kadın özellikle bel bölgelerinde şiddetli ağrılara maruz kalıyorlar. Fakat hamilelik ile birlikte bu iki durum da çok daha şiddetli olabilir. Öncelikle şişkinliğin hamilelik nedeniyle mi yoksa reglden dolayı mı olduğunu anlamak aslında erken dönemde biraz güç. Fakat ağrılar daha çok bel bölgesinde yoğunlaşıyor ise, bu durumun hamileliğe işaret ediyor olması yüksek bir ihtimal. Ayrıca hamileliğin ilerleyen safhalarında, bel ağrıları çocuğun büyümesi ile birlikte biraz daha artabiliyor. Bu nedenle hamilelik tespiti için ağrıları ve şişkinlikleri de kontrol etmek faydanıza olacaktır.
Kaynak: mynet.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title