Mutlu çocuklar yetiştirmenin 7 sırrı!

Çocuk yetiştirmek hassas bir tartı gibi. En ufak yanlış bir davranış çocuğunuzun hayatında büyük bir değişim yaratabilir. Dolayısıyla çocuk yetiştirirken ailelerin hareketlerine dikkat etmesi çok önemli. İşte mutlu çocuklar yetiştirmenin 7 sırrı:
 
Birlikte zaman geçirin
 
Özellikle anne ve babanın çalıştığı ailelerde, akşamları eve yorgun geldiği için çoğu zaman televizyonu açmak kolay yol oluyor. Fakat mutlu çocuklar için özellikle aile ile iletişim kurmak en önemli faktörlerden biri. Bunun için de birlikte zaman geçirmeniz ve bu zamanı keyifli hale getirmeniz gerekiyor.
 
Asla şiddete başvurmayın ve sesinizi yükseltmeyin
 
Çocuklara şiddet asla kabul edilemeyeceği gibi, eğitmek için de seçilebilecek en yanlış yoldur. Çünkü çocuklar sizden korktuğu için daha fazla yalan söyleyecek ve istediklerini elde etmenin başka bir yolunu bulmak için daha yanlış davranışlar sergileyecektir.
 
Yemek masasına beraber oturun
 
Yapılan araştırmalara göre yemekleri aileleriyle birlikte yiyen çocuklar daha mutlu ve pozitif bir bakış açısıyla büyüyor. Yemeklerinizi paylaşmak, çocuklar ile yakınlaşmak için çok önemli. Sadece televizyonu kapatmayı unutmayın.
 
Çocuklarınıza değer vermeyi öğretin
 
Çocukların başkalarına değer vererek büyümesi ve teşekkür etmesi mutlu bir çocuk yetiştirmek için en önemli şeylerden biri. Yapılan araştırmalara göre teşekkür etmeyi bilen çocuklar daha yardımsever ve şefkatli olarak büyüyor.
 
Problemlerle başa çıkmayı öğretin
 
Çocuklarınızı sürekli kontrol eder ve problemleri onlar için çözen kişi olursanız, bu ileride çocuklarınız için bir daha büyük bir problem olabilir. Çocuğunuza güvenin ve kendi kararlarını vermesine izin verin.
 
Çocuklar için rol model haline gelin
 
1960’ta yapılan bir araştırmaya göre üç tip aile var. Hoşgörülü, otoriter ve ikisinin tam ortasında bulunan güvenilir tip. Mutlu çocuk yetiştirmek içinse hoşgörülü ve otoritenin ortasını bulmak gerekiyor. Çocuklar otomatik olarak kendilerinden büyük olanlara saygı duyarlar, ama otoritenizin onları boğmasına izin vermemeniz gerekiyor.
 
Yargılamayın ve destek olun.
 
Çocuklarınızın başarmak isteyip de yapamadığı şeyler olabilir. Böyle zamanlarda onların kendilerine inanmasını sağlamanız gerekiyor. Ve bu ancak siz de ona inanırsanız mümkün. Çocuğunuza başarının doğal yetenklere bağlı olmadığını, bir şeyi istiyorsa daha çok çalışması gerektiğini öğretmek işe yarayabilir.
Kaynak: Milliyet
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title