İlk 6 ay bebeğinizle uyumayın!

Bebeğiniz ile uyumak çok güzel bir duygu olabilir. Ancak bebeğinizin ilk 6 aylık döneminde onunla birlikte yatmanız, ciddi tehlikeleri de ortaya çıkarmaktadır.
 
Anne ve babalar için çocuğu ile birlikte uyumak, dünyadaki en güzel duygulardan birisi olabilmektedir. Ancak ebeveynlerin bu dönemde dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Uzmanlardan yapılan açıklamalara göre, ilk 6 ay boyunca bebek ile birlikte uyumamak gerekiyor. Bu süre boyunca bebekte Ani Bebek Ölümü Sendromu yaşanabilmektedir. Yani ilk 6 ay anne ile yatan bebeklerde, yataktan düşme, yorgan altından aşırı sıcağın hissedilmesi, yastık ya da çarşafın altında boğulma tehlikesi ya da anne-babalar tarafından havasız bırakılma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
 
İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda da bebeğin anne-baba odasında, bakıcı odasında ya da kendi odasında uyuması gerektiği belirtiliyor.
 
ÇOK SIK RASTLANILAN BİR DURUM DEĞİL
 
Ani Bebek Ölümü Sendromu çok sık olan bir durum değildir. Ancak genellikle uyku halinde insanın bilincinin yerine olmaması bu tür sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Konu ile ilgili uyarılarda bulunan NCT adlı örgüt, birlikte yatmak istenmesi durumunda da bazı detaylara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Öncelikle anne ya da babanın çocuğu nefessiz bırakmayacağından, çocukların yataktan düşmeyeceğinden ya da herhangi bir yere sıkışmayacağından emin olmak gerekiyor. Ayrıca bebeklerin üzerleri battaniye ya da yorgan ile değil de nefes alabilen çarşaf ile örtülmesi gerekiyor. Aksi takdirde nefessiz kalma, sıkışma gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Annelerin de bebekleri ile koltukta uyuya kalmaması şart.
 
 
Kaynak: www.fixhaber.com
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title